Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Odwołanie darowizny już wykonanej możliwe jest tylko w przypadku rażącej niewdzięczności obdarowanego

Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: darowizna, odwołanie darowizny

Moja żona otrzymała w formie darowizny od swoich rodziców działkę budowlaną. Za kilka miesięcy zaczynamy na niej budowę naszego wymarzonego domu. Ponieważ prawo dopuszcza w pewnych okolicznościach odwołanie darowizny, chciałbym zapytać w jaki sposób możemy zabezpieczyć w 100% nasze prawo własności owej działki (w życiu różnie bywa), czy zmieni postać rzeczy ustanowienie współwłasności na mnie i żonę?

Kodeks cywilny przewiduje jedyną sytuację, gdy darczyńca może odwołać darowiznę wykonaną, a mianowicie zgodnie z art. 898 § 1, darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności. Odwołanie darowizny gdy nie dochodzi do rażącej niewdzięczności nie jest możliwe. Za rażącą niewdzięczność uważa się zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego tylko takie czynności obdarowanego (działania lub zaniechania), które są skierowane przeciwko darczyńcy z zamiarem nieprzyjaznym, o istnieniu podstaw do odwołania darowizny decydują w każdym wypadku konkretne okoliczności, rozważane na tle zwyczajów panujących w określonym środowisku społecznym. W szczególności powodem odwołania darowizny może być popełnienia przez obdarowanego przestępstwa przeciwko darczyńcy, a także w razie niedopełniania przez niego obowiązków wynikających z pokrewieństwa (np. nie udzielanie przez syna [obdarowanego] pomocy schorowanej matce [darczyńca]). Za rażącą niewdzięczność mogą zostać uznane także czyny obdarowanego godzące w najbliższe darczyńcy osoby (np. znęcanie się nad córką darczyńcy ). Natomiast za rażącą niewdzięczność nie będą uznane czyny obdarowanego popełnione nieumyślnie, a także codzienne (zwykłe) konflikty życiowe czy też rodzinne, o ile tylko mieszczą się w akceptowanych w danym środowisku granicach.

Ponadto darowizny zgodnie z art. 899 § 3 Kodeksu cywilnego nie można odwołać po upływie roku od dnia, w którym uprawniony do odwołania dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego.

Przekazanie przez Pana żonę na Pana rzecz także w formie darowizny, np. ½ części nieruchomości, spowoduje, że zakładając, że mielibyśmy do czynienia z taką niewdzięcznością przez Pana żonę w stosunku do jej rodziców, to odwołanie darowizny nastąpiłoby jedynie w ½ części darowanej nieruchomości, w pozostałej części przysługiwałoby im roszczenie odszkodowawcze.
Reasumując darowiznę wykonaną odwołać jest bardzo trudno i nastąpić to może jedynie w szczególnych okolicznościach. Trudno jest wzmocnić Państwa prawo do nieruchomości, gdyż poza tym możliwym odwołaniem przysługuje Państwu pełna ochrona (chcę zaznaczyć, że nieruchomość stanowi majątek odrębny Pana żony, gdyż darowizna została dokonana na jej rzecz). Jedyne co mogli by Państwo zrobić to podzielić działkę na dwie części i gdyby żona darowała Panu jedną z tych działek, powstałych po podziale, na której następnie wybudowali by Państwo nieruchomość, to rodzice Pana żony nie mogliby nawet po odwołaniu darowizny żądać tej nieruchomości.
 
Porady prawne / Pomoc prawna
 
ZLEĆ NAM ODZYSKANIE TWOICH PIENIĘDZY / PROWADZENIE SPRAWY / PRZYGOTOWANIE PISMA
Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2008-03-08
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: darowizna, odwołanie darowizny
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.