Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Zbycie udziału we własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego

Nie przeprowadziliśmy sądowego podziału majątku po rozwodzie. Były mąż zrzekł się prawa do mieszkania spółdzielczego własnościowego na piśmie ale nie potwierdzonym przez notariusza, wyprowadził się i wymeldował i twierdzi że to wystarczy. Jak mogę się zabezpieczyć na wypadek, gdyby po jakimś czasie były mąż zmienił zdanie, albo jego nowy potomek rościł sobie prawo do połowy majątku? Czy wystarczy zrzeczenie potwierdzone przez notariusza? Czy powinnam w spółdzielni zgłosić fakt rozwodu?

Zgodnie z art. 172 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 roku, o spółdzielniach mieszkaniowych, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest prawem zbywalnym, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Jest ono ograniczonym prawem rzeczowym. W myśl ust. 4 ww. przepisu, umowa zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.
Żeby zatem przeniesienie przez męża przysługującego mu udziału w własnościowym prawie do lokalu spółdzielczego było skuteczne, muszą Państwo udać się do notariusza i notarialnie dokonać przeniesienia na Panią ww. prawa. Wypis tego aktu notariusz przesyła niezwłocznie spółdzielni, nie musi zatem Pani zawiadamiać spółdzielni.
Reasumując, zawarte na piśmie zrzeczenie się przez Pani męża udziału w własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego jest nieważne z powodu nie zachowania formy przewidzianej prawem, co skutkuje tym, że nadal przysługuje mu udział w tym prawie. Zatem zarówno Pani były mąż jak i jego ewentualni spadkobiercy mogą występować z roszczeniem do przedmiotowego mieszkania.
 
Porady prawne / Pomoc prawna
Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2008-02-27
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo cywilne, Prawo spółdzielcze
Słowa kluczowe: mieszkanie, mieszkanie spółdzielcze, wykup mieszkania
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
  • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
  • Jakość obsługi
  • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
  • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
  • Kaspersky
  • elsa
  • CBIT.pl
  • Enterprise-Gamification
  • Lazarski
  • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
  • Atlassian
Zobacz także
  • Kanały RSS
  • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.