Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Wykup mieszkania spółdzielczego po ustanowieniu rozdzielności majątkowej przez małżonków

Sprawa dotyczy przekształcenia mieszkania spółdzielczego lokatorskiego we własnościowe. Głównym lokatorem i członkiem spółdzielni mieszkaniowej jest mąż. Żona nie jest członkiem spółdzielni , przy czym mąż i żona mieszkają w tym mieszkaniu i są zameldowani od 1982 roku. Mieszkanie otrzymane było ze spółdzielni mieszkaniowej w trakcie trwania wspólnoty małżeńskiej. W 1988 roku została zniesiona współwłasność małżeńska i trwa nadal. Czy w takiej sytuacji możliwe jest przekształcenie mieszkania w taki sposób, by właścicielem tego mieszkania była żona i mąż?

Wkład mieszkaniowy został wniesiony i przydział mieszkania nastąpił w czasie trwania małżeńskiej wspólności, tym samym przysługuje on małżonkom w równym stopniu. Powstanie między małżonkami rozdzielności majątkowej bez podziału majątku stanowiącego majątek wspólny, powoduje, że oprócz majątku każdego z małżonków jaki powstał po ustanowieniu rozdzielności, każdy z małżonków ma nadal udział w majątku wspólnym jaki powstał od czasu zawarcie małżeństwa do czasu ustanowienia rozdzielności.
Tym samym przystępując do przekształcenia lokatorskiego prawa do mieszkania spółdzielczego we własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub w prawo odrębnej własności tego lokalu, obydwoje małżonkowie mają równe prawa w mieszkaniu po jego przekształceniu. Jedynie podział majątku na podstawie umowy lub orzeczenia sądowego oraz zawiadomienie spółdzielni, o tym że tylko jednemu z małżonków prawo do lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej przysługuje, miałoby skutek w postaci przekształcenia tylko na rzecz jednego z małżonków. Zatem obecnie oboje małżonkowie winni złożyć wniosek o przekształcenie i oboje winni być stroną zawartego ze spółdzielnią aktu notarialnego.
 
Porady prawne / Pomoc prawna
Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2008-02-27
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo cywilne, Prawo spółdzielcze
Słowa kluczowe: wykup mieszkania
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.