Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Ustanie obowiązku alimentacyjnego na pełnoletnie dziecko

Co mam zrobić aby obniżyć alimenty na syna, który podjął pracę? Czy syn ma obowiązek poinformować mnie o tym, że pracuje i już nie muszę mu płacić alimentów? A może mam wystąpić do sądu?

Pana syn nie ma obowiązku informowania Pana o okolicznościach mających wpływ na wysokość alimentów, niestety to Pan musi wykazać się działaniem i jeśli chce Pan doprowadzić do obniżenia wysokości alimentów bądź ich uchylenia powinien wykazać, że nastąpiły okoliczności, które doprowadziły do zmiany stosunków materialno-majątkowych po stronie Pana syna albo po swojej stronie.

Zgodnie z art. 138 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w razie zmiany stosunków (tzn. zmiany sytuacji materialnej i majątkowej) można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Nie ma tu automatu o którym Pan pisze a Syn mógł oczywiście przerwać pobieranie nauki.


Z powyższego wynika, iż w razie zmiany potrzeb uprawnionego-czyli Pana syna oraz możliwości zobowiązanego-czyli Pana zmianie ulec może wysokość alimentów. Dlatego w razie zmiany stosunków zarówno uprawniony, jak i zobowiązany mogą żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Zmiana stosunków może prowadzić do uchylenia obowiązku alimentacyjnego bądź do podwyższenia lub obniżenia alimentów. Obowiązek alimentacyjny wygasa wtedy, gdy uprawniony uzyska zdolność do samodzielnego utrzymania (zgodnie z art. 133 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Następuje to również w sytuacji, gdy zobowiązany do alimentacji na skutek zdarzeń losowych utraci całkowicie możliwość osiągania jakichkolwiek dochodów. Obniżenie alimentów uzasadnia zmniejszenie się potrzeb uprawnionego lub pogorszenie sytuacji majątkowej i materialnej zobowiązanego.

Art. 133. § 1. kodeksu rodzinnego i opiekuńczego - Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie chyba, że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Art. 138. kodeksu rodzinnego i opiekuńczego - W razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego.

Może Pan wystąpić do syna o umowne zniesienie obowiązku alimentacyjnego, ale może Pan też skierować pozew do sądu o to zniesienie –jeśli syn nie zawrze z Panem umowy. W pozwie może powołać się Pan na zmianę stosunków materialno-majątkowych po swojej stronie a także poinformować sąd o stanie majątkowym syna i o tym, że syn pracuje –czyli że może samodzielnie się utrzymywać.

Porady prawne
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2006-07-03
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo cywilne, Prawo rodzinne i opiekuńcze
Słowa kluczowe: alimenty
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
  • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
  • Jakość obsługi
  • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
  • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
  • Kaspersky
  • elsa
  • CBIT.pl
  • Enterprise-Gamification
  • Lazarski
  • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
  • Atlassian
Zobacz także
  • Kanały RSS
  • Facebook
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.