Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Przejęcie wkładu mieszkaniowego i członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej

Mój znajomy ma mieszkanie spółdzielcze lokatorskie zadłużone na 45 tys. Postanowiliśmy z mężem spłacić jego zadłużenie, po wcześniejszym dogadaniu się z prezesem spółdzielni, a następnie mieszkanie zostanie sprzedane nam. Znajomy otrzyma wcześniej ustaloną kwotę, tak aby mógł kupić sobie jakąś kawalerkę. Co musimy zrobić aby wszystko się udało, jak można zabezpieczyć kwotę, którą chcemy spłacić, czyli te 45 tys. zł? Mimo, iż jest to nasz znajomy, nie jesteśmy pewni czy po wpłacie tych 45 tys. zł on nie zrezygnuje ze sprzedaży mieszkania i my wtedy zostaniemy z niczym.  

Najkorzystniej jest zawrzeć umowę z tą osobą, która ma Państwu zbyć mieszkanie przed notariuszem. Wówczas w akcie notarialnym opisana zostanie transakcja przejęcia przez Państwa wkładu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej w zamian za spłatę zadłużenia. Do takiego aktu notarialnego może stanąć także przedstawiciel spółdzielni mieszkaniowej, który może złożyć oświadczenie, że w związku z przeniesieniem wkładu mieszkaniowego na Państwa, po spłacie wszelkich zobowiązań spółdzielnia zobowiązuje się przyjąć Państwa w poczet członków spółdzielni mieszkaniowej. Przedstawiciel spółdzielni dołączyłby wówczas stan aktualnego zadłużenia ciążącego na mieszkaniu, oświadczając że spółdzielnia nie ma żadnych innych roszczeń w tym zakresie. Dodatkowo w akcie tym osoba zbywcy może zobowiązać się do opróżnienia przedmiotowego lokalu w określonym czasie po zawarciu aktu.

Aby zabezpieczyć tą transakcję, strony aktu notarialnego złożą oświadczenie o poddaniu się egzekucji na mocy przedmiotowego aktu na podstawie art. 777 k.p.c. Oświadczenie takie ma ten skutek, że w razie gdyby wystąpiły jakieś problemy z realizacją czynności określonych w akcie notarialnym, wówczas nie muszą Państwo kierować sprawy do sądu i prowadzić długotrwałego i kosztownego procesu sądowego, a jedynie ten akt notarialny składają Państwo w sadzie wraz z wnioskiem  o nadanie klauzuli wykonalności (koszt ok. 12 zł). Po opatrzeniu aktu klauzulą wykonalności akt ten stanowić będzie tytuł egzekucyjny, który jest podstawą egzekucji sądowej prowadzonej przez komornika.
 
Oczywiście nie muszą Państwo sporządzać takiej umowy w formie aktu notarialnego (wystarczy zwykła forma pisemna), jednakże rodzi to dużo większe ryzyko, w razie gdyby osoba zbywcy, jak sami Państwo piszą – rozmyśliła się. Wówczas aby odzyskać środki finansowe przeznaczone na spłatę długów, będą Państwo musieli wnieść sprawę do sądu, opłacić pozew (5% wartości przedmiotu sporu),, uzyskać klauzulę wykonalności po uprawomocnieniu się wyroku. Samo uzyskanie wyroku także nie gwarantuje Państwu sukcesu, gdyż jeżeli osoba zbywcy nie ma majątku, to prawdopodobna egzekucja okaże się bezskuteczna.
 
Porady prawne / Pomoc prawna
 
Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2008-02-11
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo cywilne, Prawo spółdzielcze
Słowa kluczowe: mieszkanie, mieszkanie spółdzielcze, spółdzielcze prawo
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.