Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Zabezpieczenie powództwa przeciwegzekucyjnego

Złożyłem powództwo przeciwegzekucyjne spełniając wszystkie wymogi prawne, z których wynika iż rzeczy zajęte przez Komornika należą do mojej osoby a nie do dłużnika. Na dzień 21 listopada 2007 roku jest wyznaczona licytacja. Czy w tym przypadku licytacja może dojść do skutku? Jaka jest opłata sądowa do kwoty 3.000 zł.

Wraz ze złożem powództwa egzekucyjnego mógł Pan w tym powództwie żądać zabezpieczenia, na podstawie art. 7301 § 1 Kpc (Kodeksu postępowania cywilnego) - Udzielenia zabezpieczenia może żądać każda strona lub uczestnik postępowania, jeżeli uprawdopodobni roszczenie oraz interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia. Zabezpieczenie następuje na wniosek strony, stąd jeżeli w pozwie przeciwegzekucyjnym nie zażądał Pan zabezpieczenia roszczenia poprzez wstrzymanie licytacji zajętych ruchomości komornik może dokonać ich sprzedaży.Na podstawie art. 737 Kpc, wniosek o udzielenie zabezpieczenia podlega rozpoznaniu bezzwłocznie, nie później jednak niż w terminie tygodnia od dnia jego wpływu do sądu, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Jeżeli ustawa przewiduje rozpoznanie wniosku na rozprawie, należy ją wyznaczyć tak, aby rozprawa mogła odbyć się w terminie miesięcznym od dnia wpływu wniosku.

Jeżeli komornik dokona sprzedaży zajętych ruchomości będzie Pan miał roszczenie regresowe do wierzyciela.

W postępowaniu zabezpieczającym pobiera się opłatę stałą w kwocie 100 złotych od wniosku o:

 1. udzielenie zabezpieczenia roszczenia majątkowego, chyba że wniosek został zgłoszony w piśmie rozpoczynającym postępowanie;
 2. zmianę lub uchylenie postanowienia w przedmiocie zabezpieczenia roszczenia majątkowego.

Opłata od powództwa przeciwegzekucyjnego wynosi 5% wartości przedmiotu sporu, nie mniej jednak niż 30 zł. Przy 3.000 zł opłata wyniesie 150 zł.

Porady prawne
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2007-11-21
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo cywilne, Procedura sądowa
Słowa kluczowe: powództwo przeciwegzekucyjne
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.