Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Odwołanie pełnomocnika

Kategoria: Prawo cywilne, Prawo gospodarcze
Słowa kluczowe: pełnomocnictwo

Prowadzę działalność gospodarczą i w ramach działalności ustanowiłem pełnomocnika. Z osobą tą nie mam już żadnego kontaktu, ona jednak w moim imieniu zaciąga zobowiązania. Co mogę zrobić?

Po pierwsze należy odwołać udzielone pełnomocnictwo poprzez złożenie oświadczenia pełnomocnikowi o odwołaniu pełnomocnictwa – zgodnie z art. 1097. § 1 kc. Z uwagi na brak bądź utrudniony kontakt z pełnomocnikiem należy wysłać takie odwołanie pełnomocnictwa wraz z wezwaniem do jego zwrotu listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, gdyż po wygaśnięciu umocowania pełnomocnik obowiązany jest zwrócić dokument pełnomocnictwa.


Jeżeli jednak już jako były pełnomocnik nie mający umocowania albo przekraczając jego zakres, dokona on jakiejś czynności, to ważność takiej umowy (czynności) zależy od jej potwierdzenia przez mocodawcę czyli Pana.
Brak potwierdzenia takiej umowy powoduje, że pełnomocnik obowiązany jest do zwrotu tego, co otrzymał od drugiej strony w wykonaniu umowy, oraz do naprawienia szkody, którą druga strona poniosła przez to, że zawarła umowę nie wiedząc o braku umocowania lub o przekroczeniu jego zakresu. Jeżeli pełnomocnik dokona jednostronnej czynność prawnej w imieniu Pana bez pełnomocnictwa lub z przekroczeniem jego zakresu, to taka czynność jednostronna jest nieważna.

Jeżeli pełnomocnik po wygaśnięciu umocowania dokona w imieniu mocodawcy czynności prawnej w granicach pierwotnego umocowania, czynność prawna jest ważna, chyba, że druga strona o wygaśnięciu umocowania wiedziała lub z łatwością mogła się dowiedzieć (np. poprzez ujawniona informacje w rejestrze o odwołaniu pełnomocnictwa). Może Pan jednocześnie informację o odwołaniu pełnomocnictwa przekazać do tych urzędów, instytucji, przedsiębiorców czy osób fizycznych, z którymi kontaktuje się pełnomocnik.

Porady prawne
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2006-06-13
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo cywilne, Prawo gospodarcze
Słowa kluczowe: pełnomocnictwo
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.