Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Nabycie spadku oraz dział spadku

Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: nabycie spadku, dział spadku

Czy postępowanie spadkowe, po śmierci ojca, może dotyczyć tylko samochodu (był zarejestrowany tylko na niego, za parę miesięcy trzeba będzie przedłużyć ubezpieczenie itp.), czy będzie obejmowało cały majątek? Mam na myśli mieszkanie, które jest zapisane na niego i mamę, która tam mieszka z moim bratem. Po prostu mama nie chce ruszać podziału ewentualnego spadku (mieszkania) między nami - rodzeństwem. Co to znaczy: spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy? Decyduje data śmierci czy rozpoczęcia procesu spadkowego? Czy przedawnienie prawa do zachowku jest możliwe między rodzeństwem lub innymi zstępnymi? Czytając wprost przepisy, wydaje mi się, że nie, ale czy nie ma jakiegoś sposobu, nie chodzi o oszustwo, tylko o unikniecie rozpraw sądowych, dla niektórych spadkobierców trudnych do pokonania. Co mogę zrobić, czy powinnam coś zrobić, z mieszkaniem, które mój ojciec kupił kilka lat temu (z odrębnego majątku) i notarialnie (akt darowizny z prawem do mieszkania - jeden pokój dla niego) darował mi?

Stwierdzenie, że spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy oznacza, że od tego momentu w prawie zaczynają biec pewne terminy prawne (np. prawo do zachowku przedawnia się w terminie 3 lat od otwarcia spadku). Nie ma to jednak nic wspólnego z otwarciem samego postępowania spadkowego. 
W celu sądowego przeprowadzenia postępowania spadkowego należy złożyć w sądzie wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, gdzie sąd po przeprowadzeniu postępowania wyda postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, w którym stwierdzi jedynie kto jest spadkobiercą. Dopiero po uzyskaniu takiego postanowienia spadkobiercy dokonują działu spadku (czyli podział składników wchodzących w skład masy spadkowej po zmarłym). Dział spadku może być umowny lub przeprowadzony sądownie. Dział spadku określa jakie składniki majątku przypadają poszczególnym spadkobiercom. W tym postępowaniu o dział spadku można podzielić część spadku (np. przedmiotowy samochód) lub cały spadek.



Roszczenia o zachowek przedawniają się zgodnie z art. 1007 Kc (Kodeksu cywilnego) - roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku oraz roszczenia spadkobierców o zmniejszenie zapisów i poleceń przedawniają się z upływem lat trzech od ogłoszenia testamentu. Roszczenie przeciwko osobie obowiązanej do uzupełnienia zachowku z tytułu otrzymanej od spadkodawcy darowizny przedawnia się z upływem lat trzech od otwarcia spadku. Jeżeli w tym czasie Pani nie zgłosi roszczeń o uzupełnienie zachowku roszczenie się przedawni, co oznacza, że zobowiązany do uzupełnienia zachowku będzie mógł się powołać na zarzut przedawnienia i odmówić spełnienia świadczenia. Roszczenie o zachowek przedawnia się wobec osób zobowiązanych do uzupełnienia zachowku, w tym także w stosunku do rodzeństwa, które np. dziedziczy na podstawie testamentu lub otrzymało darowiznę doliczoną do schedy spadkowej.

Jeżeli otrzymała Pani darowiznę w postaci mieszkania, to nie musi Pani nic robić, gdyż darowizna taka zaliczona jest na przysługujący Pani zachowek. To raczej inne osoby uprawnione do zachowku powinny wszcząć postępowanie o należny im zachowek, aby ich roszczenia z tego tytułu się nie przedawniły.

Porady prawne / Pomoc prawna
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl  

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2007-11-07
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: nabycie spadku, dział spadku
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
  • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
  • Jakość obsługi
  • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
  • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
  • Kaspersky
  • elsa
  • CBIT.pl
  • Enterprise-Gamification
  • Lazarski
  • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
  • Atlassian
Zobacz także
  • Kanały RSS
  • Facebook
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.