Czy postępowanie spadkowe, po śmierci ojca, może dotyczyć tylko samochodu (był zarejestrowany tylko na niego, za parę miesięcy trzeba będzie przedłużyć ubezpieczenie itp.), czy będzie obejmowało cały majątek? Mam na myśli mieszkanie, które jest zapisane na niego i mamę, która tam mieszka z moim bratem. Po prostu mama nie chce ruszać podziału ewentualnego spadku (mieszkania) między nami - rodzeństwem. Co to znaczy: spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy? Decyduje data śmierci czy rozpoczęcia procesu spadkowego? Czy przedawnienie prawa do zachowku jest możliwe między rodzeństwem lub innymi zstępnymi? Czytając wprost przepisy, wydaje mi się, że nie, ale czy nie ma jakiegoś sposobu, nie chodzi o oszustwo, tylko o unikniecie rozpraw sądowych, dla niektórych spadkobierców trudnych do pokonania. Co mogę zrobić, czy powinnam coś zrobić, z mieszkaniem, które mój ojciec kupił kilka lat temu (z odrębnego majątku) i notarialnie (akt darowizny z prawem do mieszkania - jeden pokój dla niego) darował mi?
Stwierdzenie, że spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy oznacza, że od tego momentu w prawie zaczynają biec pewne terminy prawne (np. prawo do zachowku przedawnia się w terminie 3 lat od otwarcia spadku). Nie ma to jednak nic wspólnego z otwarciem samego postępowania spadkowego.
W celu sądowego przeprowadzenia postępowania spadkowego należy złożyć w sądzie wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, gdzie sąd po przeprowadzeniu postępowania wyda postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, w którym stwierdzi jedynie kto jest spadkobiercą. Dopiero po uzyskaniu takiego postanowienia spadkobiercy dokonują działu spadku (czyli podział składników wchodzących w skład masy spadkowej po zmarłym). Dział spadku może być umowny lub przeprowadzony sądownie. Dział spadku określa jakie składniki majątku przypadają poszczególnym spadkobiercom. W tym postępowaniu o dział spadku można podzielić część spadku (np. przedmiotowy samochód) lub cały spadek.
Data: | 2007-11-07 |
Autor/źródło: | Zespół serwisu SerwisPrawa.pl |
Kategoria: | Prawo cywilne |
Słowa kluczowe: | nabycie spadku, dział spadku |