Żeby otrzymać rekompensatę za pozostawione mienie, która z mocy ustawy mi przysługuje, muszę przeprowadzić w sądzie sprawę spadkową, czyli sąd musi rozstrzygnąć mój udział w spadku, a zgodnie z tym później Wojewoda na podstawie podziału sądowego między rodziną uprawnioną do rekompensaty ustali podział kwoty. Sprawa spadkowa po zmarłej wówczas babci została przeprowadzona i cały spadek (zabużańskie) był podzielony pomiędzy pięcioma dziećmi. Jak dobrze rozumiem - wg. ustawy o rekompensatach za mienie zabużańskie – ja mogę się ubiegać o spadek po dziadkach skoro ojciec nie żyje. Jaka część spadku przypadnie mi po dziadkach?
Zgodnie z ustawą z dnia 8 lipca 2005 roku, o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej prawo do rekompensaty przysługuje właścicielowi nieruchomości pozostawionych poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli spełniają one wskazane w ustawie warunki. W przypadku gdy nieruchomości pozostawione poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej były przedmiotem współwłasności, prawo do rekompensaty przysługuje wszystkim współwłaścicielom, o ile spełniają oni wymóg posiadania obywatelstwa polskiego.
Zgodnie z ustawą w przypadku śmierci właściciela nieruchomości pozostawionych poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej, prawo do rekompensaty przysługuje wszystkim spadkobiercom albo niektórym z nich, wskazanym przez pozostałych spadkobierców, jeżeli spełniają wymóg określony w art. 2 pkt 2 (posiadają polskie obywatelstwo). Wskazanie osoby uprawnionej do rekompensaty następuje przez złożenie oświadczenia z podpisem poświadczonym notarialnie lub przed organem administracji publicznej albo przez złożenie oświadczenia w polskiej placówce konsularnej. Jednym słowem przedmiotem spadku jest cały majątek spadkodawcy, a prawo do rekompensaty spadkobiercom przysługuje jedynie gdy posiadają oni obywatelstwo polskie. Pana ojciec zgodnie z Kodeksem cywilnym dziedziczył po swoich rodzicach a Pan dziedziczy po ojcu, a biorąc pod uwagę, że spełnia Pan wymóg posiadania obywatelstwa polskiego, to może Pan ubiegać się o rekompensatę za pozostawione mienie.
Reasumując, naszym zdaniem przedmiotem spadku jest cała nieruchomość a nie jej część. Z tego też względu rekompensata powinna uwzględniać cały majątek pozostawiony przez spadkodawcę. Nie mniej jednak w sprawie tej nie wykształtowało się jeszcze orzecznictwo Sądu najwyższego, więc trudno się oprzeć na nim, a należy zauważyć że organy administracji (wojewoda) może mieć inne zapatrywanie na tą sprawę. Wówczas pozostanie Panu jedynie droga sądowa.
Porady prawne / Pomoc prawna
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl
Data: | 2007-10-30 |
Autor/źródło: | Zespół serwisu SerwisPrawa.pl |
Kategoria: | Prawo cywilne, Prawo administracyjne |
Słowa kluczowe: | rekompensata |