Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Spadek a uprawnienia do rekompensaty za mienie zabużańskie

Kategoria: Prawo cywilne, Prawo administracyjne
Słowa kluczowe: rekompensata

Żeby otrzymać rekompensatę za pozostawione mienie, która z mocy ustawy mi przysługuje, muszę przeprowadzić w sądzie sprawę spadkową, czyli sąd musi rozstrzygnąć mój udział w spadku, a zgodnie z tym później Wojewoda na podstawie podziału sądowego między rodziną uprawnioną do rekompensaty ustali podział kwoty. Sprawa spadkowa po zmarłej wówczas babci została przeprowadzona i cały spadek (zabużańskie) był podzielony pomiędzy pięcioma dziećmi. Jak dobrze rozumiem - wg. ustawy o rekompensatach za mienie zabużańskie – ja mogę się ubiegać o spadek po dziadkach skoro ojciec nie żyje. Jaka część spadku przypadnie mi po dziadkach?

Zgodnie z ustawą z dnia 8 lipca 2005 roku, o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej prawo do rekompensaty przysługuje właścicielowi nieruchomości pozostawionych poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli spełniają one wskazane w ustawie warunki. W przypadku gdy nieruchomości pozostawione poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej były przedmiotem współwłasności, prawo do rekompensaty przysługuje wszystkim współwłaścicielom, o ile spełniają oni wymóg posiadania obywatelstwa polskiego.



Postępowanie spadkowe regulowane jest przez przepisy Kc (Kodeksu cywilnego). Sąd wyda postanowienie o stwierdzenie nabycia całego spadku posiadanego przez spadkodawcę na zasadach ogólnych. Ustawa o realizacji prawa do rekompensaty, jest w stosunku do Kc przepisem szczególnym i reguluje ona jedynie możliwość otrzymania rekompensaty za mienie pozostawione poza granicami Polski.

Zgodnie z ustawą w przypadku śmierci właściciela nieruchomości pozostawionych poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej, prawo do rekompensaty przysługuje wszystkim spadkobiercom albo niektórym z nich, wskazanym przez pozostałych spadkobierców, jeżeli spełniają wymóg określony w art. 2 pkt 2 (posiadają polskie obywatelstwo). Wskazanie osoby uprawnionej do rekompensaty następuje przez złożenie oświadczenia z podpisem poświadczonym notarialnie lub przed organem administracji publicznej albo przez złożenie oświadczenia w polskiej placówce konsularnej. Jednym słowem przedmiotem spadku jest cały majątek spadkodawcy, a prawo do rekompensaty spadkobiercom przysługuje jedynie gdy posiadają oni obywatelstwo polskie. Pana ojciec zgodnie z Kodeksem cywilnym dziedziczył po swoich rodzicach a Pan dziedziczy po ojcu, a biorąc pod uwagę, że spełnia Pan wymóg posiadania obywatelstwa polskiego, to może Pan ubiegać się o rekompensatę za pozostawione mienie.

Reasumując, naszym zdaniem przedmiotem spadku jest cała nieruchomość a nie jej część. Z tego też względu rekompensata powinna uwzględniać cały majątek pozostawiony przez spadkodawcę. Nie mniej jednak w sprawie tej nie wykształtowało się jeszcze orzecznictwo Sądu najwyższego, więc trudno się oprzeć na nim, a należy zauważyć że organy administracji (wojewoda) może mieć inne zapatrywanie na tą sprawę. Wówczas pozostanie Panu jedynie droga sądowa.

Porady prawne / Pomoc prawna
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl  

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2007-10-30
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo cywilne, Prawo administracyjne
Słowa kluczowe: rekompensata
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
  • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
  • Jakość obsługi
  • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
  • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
  • Kaspersky
  • elsa
  • CBIT.pl
  • Enterprise-Gamification
  • Lazarski
  • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
  • Atlassian
Zobacz także
  • Kanały RSS
  • Facebook
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.