Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Zrzeczenie się uprawnienia do zachowku

Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: zachowek

Mam trójkę rodzeństwa (dwie siostry i brata), rodzice żyją (na rencie), mieszkają razem z bratem i jego żoną w rodzinnym domu na wsi. Brat prowadzi gospodarstwo rolne przepisane na niego około 12 lat temu, jednak obecnie zamierza sprzedać posiadaną ziemię. Napomniał, że mam się zrzec. Nic dokładnie nie umiał mi wytłumaczyć. Proszę o wyjaśnienie, co znaczy, że mam się zrzec?

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że rodzice przekazali Pana bratu gospodarstwo rolne w zamian za rentę strukturalną. Stał się on właścicielem przedmiotowego gospodarstwa. Jako właściciel nieruchomości, może swobodnie rozporządzać gospodarstwem łącznie z jego sprzedażą. Nie potrzebuje do tego niczyjej zgody.

Najprawdopodobniej chce, aby zrzekł się Pan prawa do zachowku. Zgodnie z art. 991 Kodeksu cywilnego, przypada Panu i siostrom w przypadku śmierci rodziców, połowa udziału w spadku po nich. Jeżeli zatem przedmiotowe gospodarstwo rolne było głównym majątkiem rodziców, w przypadku ich śmierci, na mocy dziedziczenia ustawowego dziedziczyliby je Państwo (czwórka dzieci) w częściach równych. Jednakże gospodarstwo zostało przekazane Pana bratu, w takim przypadku w razie śmierci rodziców, będzie on zobowiązany na Państwa żądanie do wypłaty Panu i siostrom (dzieciom, które nie otrzymały należnego zachowku) połowę wartości tego gospodarstwa rolnego, w ramach zachowku. Jeśli zrzeknie się Pan prawa do zachowku (podobnie jak pozostałe rodzeństwo), to nie będzie Panu przysługiwało żadne roszczenie o spłatę przez Pana brata przypadającej na Pana części udziału w spadku po rodzicach.
Zanim zrzeknie się Pan czegokolwiek sugerujemy dokładnie zapoznać się z umową, którą będzie miał Pan podpisać i ewentualne dokładniejsze przedstawienie nam zaistniałej sytuacji.

Porady prawne
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl  

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2007-10-22
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: zachowek
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.