Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Odwołanie darowizny nieruchomości

Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: darowizna, odwołanie darowizny

W jakich okolicznościach można cofnąć darowiznę nieruchomości i jak można temu zapobiec, zaznaczam, że obdarowany dostał od obojga rodziców darowiznę 1/2 gruntu nie zabudowanego (współwłasność), ojciec nie żyje a z matką są ciągłe nieporozumienia i to ona chce cofnąć darowiznę swojemu synowi.

Art. 898 § 1 Kodeksu cywilnego stanowi, iż darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności. Za rażącą niewdzięczność uważa się zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego tylko takie czynności obdarowanego (działania lub zaniechania), które są skierowane przeciwko darczyńcy z zamiarem nieprzyjaznym, o istnieniu podstaw do odwołania darowizny decydują w każdym wypadku konkretne okoliczności, rozważane na tle zwyczajów panujących w określonym środowisku społecznym.

W szczególności powodem odwołania darowizny może być popełnienia przez obdarowanego przestępstwa przeciwko darczyńcy, a także w razie niedopełniania przez niego obowiązków wynikających z pokrewieństwa (np. nie udzielanie przez syna [obdarowanego] pomocy schorowanej matce [darczyńca]). Za rażącą niewdzięczność mogą zostać uznane także czyny obdarowanego godzące w najbliższe darczyńcy osoby (np. znęcanie się nad córką darczyńcy ). Natomiast za rażącą niewdzięczność nie będą uznane czyny obdarowanego popełnione nieumyślnie, a także codzienne (zwykłe) konflikty życiowe czy też rodzinne, o ile tylko mieszczą się w akceptowanych w danym środowisku granicach.

Ponadto darowizny zgodnie z art. 899 § 3 Kodeksu cywilnego nie można odwołać po upływie roku od dnia, w którym uprawniony do odwołania dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego. Z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika by zachodziła podstawa do odwołania darowizny.

Porady prawne
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2007-10-21
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: darowizna, odwołanie darowizny
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Polecana kancelaria prawna
Kancelaria radców prawnych
Kadron
Kancelaria Adwokacka
Informacja o kancelarii pochodzi z Bazy prawników SerwisPrawa.pl
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.