Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Termin do odrzucenia spadku

Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: spadek, odrzucenie spadku

Mój tata zmarł 2 stycznia tego roku. Moja mama złożyła do sądu wniosek o nabycie spadku przez nią i moje siostry - jest nas trójka (chodzi o mieszkanie własnościowe spółdzielcze). Na tej sprawie miałyśmy zrzec się praw do mieszkania własnościowego na rzecz mamy jednak sędzia nie wyraziła zgody, wyjaśniła krótko, że nie można tego zrobić. Dlaczego? I co mamy dalej uczynić żeby prawnie mieszkanie przeszło na mamę jako główną właścicielkę?

Kwestie spadkowe reguluje Kodeks cywilny. Zgodnie z art. 1012 Kc, spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić. Jednakże na podstawie art. 1015 § 1 Kc, oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Odrzucenie spadku powoduje, że prawo uznaje takich spadkobierców tak jakby oni spadku nie dożyli, wówczas do spadku powołani są dalsi krewni zgodnie z zasadami dziedziczenia ustawowego określonego przez Kodeks cywilny.W Państwa przypadku termin do złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku upłynął po 6 miesiącach od śmierci Pani ojca, czyli 2 lipca b. roku. Nie złożenie oświadczenia w tym terminie prawo uznaje za proste przyjęcie spadku. Teraz muszą Państwo zakończyć postępowanie spadkowe, gdzie otrzymają Państwo postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. Z uwagi na fakt, że zarówno Pani jak i siostry i Pani mama są spadkobiercami, możecie rozporządzać składnikami majątku wchodzącego w skład masy spadkowej dowolnie. Zasadniczo są dwa wyjścia, jedno to aby Pani oraz siostry dokonały darowizny udziału w mieszkaniu wchodzącym w skład masy spadkowej. Darowizna udziału w mieszkaniu własnościowym musi zostać dokonana w formie aktu notarialnego. Od stycznia b. roku darowizna w kręgu najbliższej rodziny zwolniona jest z podatku od spadków i darowizn. Konieczne będzie poniesienie jedynie kosztów notarialnych i ewentualnie sądowych, jeżeli nieruchomość posiada założoną księgę wieczystą. Druga droga polega na umownym dziale spadku, gdzie wszyscy spadkobiercy uzgadniają podział składników majątkowych wchodzących w skład masy spadkowej. Tu także wymagana jest forma aktu notarialnego (z uwagi na fakt, że przedmiotem działu będzie nieruchomość).

Porady prawne
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl  

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2007-09-25
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: spadek, odrzucenie spadku
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Polecana kancelaria prawna
Kancelaria radców prawnych
Kadron
Kancelaria Adwokacka
Informacja o kancelarii pochodzi z Bazy prawników SerwisPrawa.pl
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.