Kalendarium: Brak wydarzeń na dziś
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Termin do odrzucenia spadku

Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: spadek, odrzucenie spadku

Mój tata zmarł 2 stycznia tego roku. Moja mama złożyła do sądu wniosek o nabycie spadku przez nią i moje siostry - jest nas trójka (chodzi o mieszkanie własnościowe spółdzielcze). Na tej sprawie miałyśmy zrzec się praw do mieszkania własnościowego na rzecz mamy jednak sędzia nie wyraziła zgody, wyjaśniła krótko, że nie można tego zrobić. Dlaczego? I co mamy dalej uczynić żeby prawnie mieszkanie przeszło na mamę jako główną właścicielkę?

Kwestie spadkowe reguluje Kodeks cywilny. Zgodnie z art. 1012 Kc, spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić. Jednakże na podstawie art. 1015 § 1 Kc, oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Odrzucenie spadku powoduje, że prawo uznaje takich spadkobierców tak jakby oni spadku nie dożyli, wówczas do spadku powołani są dalsi krewni zgodnie z zasadami dziedziczenia ustawowego określonego przez Kodeks cywilny.

R E K L A M A


W Państwa przypadku termin do złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku upłynął po 6 miesiącach od śmierci Pani ojca, czyli 2 lipca b. roku. Nie złożenie oświadczenia w tym terminie prawo uznaje za proste przyjęcie spadku. Teraz muszą Państwo zakończyć postępowanie spadkowe, gdzie otrzymają Państwo postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. Z uwagi na fakt, że zarówno Pani jak i siostry i Pani mama są spadkobiercami, możecie rozporządzać składnikami majątku wchodzącego w skład masy spadkowej dowolnie. Zasadniczo są dwa wyjścia, jedno to aby Pani oraz siostry dokonały darowizny udziału w mieszkaniu wchodzącym w skład masy spadkowej. Darowizna udziału w mieszkaniu własnościowym musi zostać dokonana w formie aktu notarialnego. Od stycznia b. roku darowizna w kręgu najbliższej rodziny zwolniona jest z podatku od spadków i darowizn. Konieczne będzie poniesienie jedynie kosztów notarialnych i ewentualnie sądowych, jeżeli nieruchomość posiada założoną księgę wieczystą. Druga droga polega na umownym dziale spadku, gdzie wszyscy spadkobiercy uzgadniają podział składników majątkowych wchodzących w skład masy spadkowej. Tu także wymagana jest forma aktu notarialnego (z uwagi na fakt, że przedmiotem działu będzie nieruchomość).

Porady prawne
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl  

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2007-09-25
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: spadek, odrzucenie spadku
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:

Wasze komentarze

® 2008 - 2014 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.