Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Pozorna umowa sprzedaży nieruchomości

Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: pozorność, wady oświadczenia woli

Podpisałam w formie aktu notarialnego umowę kupna działki z moim wujkiem. Umowa ustna z moim wujkiem była taka, że on nie chce ode mnie pieniędzy tylko ja w zamian za tą działkę mam nim zająć się na starość. Umowę kupna podpisaliśmy w marcu tego roku. Wujek u notariusza potwierdził ustnie, że pieniądze otrzymał (choć ich nie dostał), a ja zapłaciłam wszelkie podatki. Teraz wujkowi się odwidziało i chce żebym oddała mu albo pieniądze albo działkę i straszy mnie że pójdzie z tym do sądu. Czy mogę stracić tą działkę albo sąd może nakazać mi zapłacić tą kwotę zgodnie z umową?

Z formalnego punktu widzenia Pani wujek potwierdził fakt otrzymania ceny przed notariuszem, stąd umowa sprzedaży jest prawnie skuteczna. Jeżeli Pani wujek, będzie chciał wnieść przeciwko Pani powództwo w sądzie o zapłatę ceny, albo w związku z brakiem zapłaty, powództwo o wydanie nieruchomości, musiałby wykazać, że faktycznie cena nie została uiszczona. Zgodnie z art. 6 Kc (Kodeksu cywilnego) ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne.Nie mniej jednak, w tym przypadku możemy mówić o wadzie oświadczenia woli, jaką jest pozorność. Zgodnie z art. 83 § 1 Kc, nieważne jest oświadczenie woli złożone drugiej stronie za jej zgodą dla pozoru. Jeżeli oświadczenie takie zostało złożone dla ukrycia innej czynności prawnej, ważność oświadczenia ocenia się według właściwości tej czynności.
Opisana czynności prawna, miała na celu zawarcie umowy o dożywocie, która uregulowana jest w art. 908 § 1 Kc. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym. Jeżeli zatem udałoby się Pani wujkowi udowodnić pozorność czynności prawnej, należy uznać że umowa jest ważnie zawarta ale nie jest to umowa sprzedaży a umowa dożywocia.

Umowa o dożywocie może być rozwiązana tylko w wypadkach wyjątkowych przez sąd, na żądanie zobowiązanego lub dożywotnika, jeżeli dożywotnik jest zbywcą nieruchomości, rozwiązać umowę o dożywocie. W pozostałych przypadkach, jeżeli z jakichkolwiek powodów wytworzą się między dożywotnikiem a zobowiązanym takie stosunki, że nie można wymagać od stron, żeby pozostawały nadal w bezpośredniej ze sobą styczności, sąd na żądanie jednej z nich zamieni wszystkie lub niektóre uprawnienia objęte treścią prawa dożywocia na dożywotnią rentę odpowiadającą wartości tych uprawnień.

Porady prawne
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2007-09-06
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: pozorność, wady oświadczenia woli
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.