Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Wykup mieszkania po nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami

W dniu 5 lipca b. roku, Sejm uchwalił nowelizację do ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zgodnie ze zmianami można będzie zbyć bez konieczności zwrotu bonifikaty udzielonej przez Gminę, wykupione mieszkanie komunalne, jeśli środki uzyskane z jego sprzedaży przeznaczone zostaną w ciągu 12 miesięcy na cele mieszkaniowe. W chwili obecnej czekam na wycenę mieszkania, a po wykupie chciałabym je sprzedać, ponieważ w listopadzie rozpoczynam budowę domu. Czy ustawa ta już działa? Czy obejmie mnie, jeżeli wykupię za ok. 2 miesiące mieszkanie, czy powinnam się wstrzymać z wykupem?

Ustawa z dnia 6 lipca 2007 roku o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz zmianie niektórych ustaw, została zgodnie z art. 52 regulaminu Sejmu przekazana pod obrady senatu. O tym czy ustawa wejdzie w życie i w jakim kształcie, zależy od przegłosowania jej przez Senat (w kształcie obecnym lub ze zmianami) oraz późniejszym podpisaniu jej przez Prezydenta. Projekt ustawy zakłada, że wchodzi ona w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. Z uwagi na fakt, iż istnieją uzasadnione przesłanki do tego, że ustawa z powodu samorozwiązania parlamentu może nie zostać uchwalona przez Senat, nie ma obecnie pewności co do tego czy wejdzie ona w życie w takim kształcie w tym roku. Jeżeli jednak tak by się stało, możliwy okres wejścia jej w życie to koniec roku (listopad lub grudzień b. roku).



Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami w art. 1 pkt. 21 noweli dodaje zapis, że przepisu o zwrocie udzielonej bonifikaty przy sprzedaży lokalu mieszkalnego nie stosuje się, jeśli środki uzyskane z jego sprzedaży przeznaczone zostaną w ciągu 12 miesięcy na cele mieszkaniowe.

Z uwagi na fakt, że proces legislacyjny tej ustawy nie został zakończony, tym samym nie jest pewny jej ostateczny kształt. Do czasu jej głoszenia obowiązuje stan prawny zgodnie z którym, w razie zbycia mieszkania przed upływem 5 lat nabytego z bonifikatą (zbycie nie nastąpi na rzecz osób najbliższych), istnieje obowiązek zwrotu kwoty równej udzielonej zwaloryzowanej bonifikacie.

Porady prawne
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2007-08-23
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo cywilne, Prawo administracyjne, Prawo gospodarcze
Słowa kluczowe: mieszkanie komunalne
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
  • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
  • Jakość obsługi
  • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
  • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
  • Kaspersky
  • elsa
  • CBIT.pl
  • Enterprise-Gamification
  • Lazarski
  • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
  • Atlassian
Zobacz także
  • Kanały RSS
  • Facebook
® 2008 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.