Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Małżonek może także być członkiem spółdzielni mieszkaniowej

Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: spółdzielnia, spółdzielcze prawo

Moja żona złożyła w spółdzielni mieszkaniowej wniosek o przekształcenie mieszkania lokatorskiego w prawo odrębnej własności jest członkiem spółdzielni ja nim nie jestem natomiast jestem zameldowany w tym mieszkaniu. Żona jest poważnie chora. Czy może przenieść własność mieszkania na mnie i czy może to odbyć się w chwili podpisywania aktu notarialnego o przekształceniu? Czy powinna wystosować pismo do spółdzielni w obecnej chwili o przeniesieniu własności, a jeżeli tak to w jakiej formie ma to wyglądać? Jeśli było by to możliwe (przeniesienie), to czy musi być wtedy przy podpisaniu aktu notarialnego (przebywa w szpitalu w odległej miejscowości). Czy pismo o przeniesieniu własności (do spółdzielni) może podpisać w obecności notariusza w szpitalu? Jeśli żona nie zdąży przekształcić mieszkania we własnościowe, to czy będę miał prawo przekształcić mieszkanie we własność, czy może zabezpieczyć się testamentem.

Pańska żona może ustanowić Pana pełnomocnikiem do działania w jej imieniu w sprawie przekształcenia lokatorskiego prawa do mieszkania spółdzielczego w prawo własności. Z uwagi, że zaistnieje konieczność zawarcia aktu notarialnego pełnomocnictwo takie musiałoby mieć formę notarialną. Istnieje możliwość, że notariusz takie pełnomocnictwo może sporządzić w szpitalu (należałoby to z nim uzgodnić). Najkorzystniej wybrać notariusza, którego kancelaria znajduje się w tej samej miejscowości, w której przebywa Pana żona. Na podstawie tak sporządzonego pełnomocnictwa może Pan działać w imieniu żony we wszystkich sprawach do jakich Pana żona umocuje, legitymując się tym pełnomocnictwem.



Druga sprawa (niezależna od powyższej sprawy pełnomocnictwa) to kwestia prawa do lokalu spółdzielczego i członkostwo w spółdzielni mieszkaniowej. Zgodnie z art. 9 ust. 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 roku o spółdzielniach mieszkaniowych, spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego może należeć do jednej osoby lub do małżonków. Ponadto zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy, członkami spółdzielni mogą być oboje małżonkowie. Może Pan na tej podstawie zwrócić się do spółdzielni o przyjęcie w poczet członków spółdzielni, a w przypadku odmowy przysługuje Panu roszczenie z tego tytułu.
Jest to o tyle istotne, że spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego jest niezbywalne i nie podlega dziedziczeniu (art. 9 ust. 3 ustawy).

Tym samym albo może Pan działać jako pełnomocnik Pana żony, członka spółdzielni albo wystąpić z wnioskiem o przyjęcie w poczet członków.

Porady prawne
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl


Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2007-08-13
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: spółdzielnia, spółdzielcze prawo
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
  • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
  • Jakość obsługi
  • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
  • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
  • Kaspersky
  • elsa
  • CBIT.pl
  • Enterprise-Gamification
  • Lazarski
  • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
  • Atlassian
Zobacz także
  • Kanały RSS
  • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.