Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Roszczenia z umowy przewozu osób przedawniają się po upływie roku

Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: przedawnienie, umowa przewozu

Dostałem wezwanie z firmy windykacyjnie do zapłacenia opłaty za jazdę bez ważnego biletu środkami komunikacji miejskiej KZK GOP. Są to opłaty za jazdę bez biletu z kwietnia 2005. Czy firma windykacyjna ma prawa ściągnąć ode mnie należność po upływie 2 lat.

Ogólna zasada kodeksu cywilnego przewiduje, że przedawnienie roszczeń co do zasady wynosi lat 10 a dla roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz roszczeń okresowych 3 lata (art. 118 kodeksu cywilnego). Roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu, przedawniają się z upływem lat 10 (art. 125 § 1 kc). Od ogólnej zasady kodeks cywilny przewiduje wyjątki. Zgodnie z art. 778 kc, roszczenia z umowy przewozu osób przedawniają się z upływem roku od dnia wykonania przewozu, a gdy przewóz nie został wykonany – od dnia, kiedy miał być wykonany.


Artykuł 778 k.c. - w myśl którego roszczenia z umowy przewozu osób przedawniają się z upływem roku od dnia wykonania przewozu - nie ma zastosowania do przewozów okazyjnych, odpłatnie wykonywanych przez osoby nie mające statusu prawnego przewoźnika (art. 774 k.c.).

Należy także pamiętać, że bieg przedawnienia roszczenia przerywa się przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpatrywania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia (art. 123 § 1 ust. 1 kc). Po przerwaniu biegu przedawnienia biegnie ono na nowo.

Jeżeli zatem nie został przerwany okres przedawnienia, to po upływie roku roszczenia z umowy przewozu uległy przedawnieniu. Zatem w tym przypadku można powalać się na zarzut przedawnienia roszczenia. Roszczenie przedawnione nie musi być spełnione, ale trzeba powołać się na zarzut przedawnienia. Jest to uprawnienie, z którego można skorzystać.

Porady prawne
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2007-06-28
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: przedawnienie, umowa przewozu
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.