Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Rodzeństwo nie jest uprawnione do zachowku

Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: zachowek

Jestem osobą samotną .Nie miałam męża i nie mam dzieci. Rodzice nie żyją. Posiadam jakiś tam majątek. Mam troje dorosłego rodzeństwa, które też ma dzieci, ale cały majątek chcę przepisać tylko jednej osobie, to jest mojemu siostrzeńcowi. Ponieważ często wyjeżdżam, na wszelki wypadek, gdyby mi się coś stało, sporządziłam już testament własnoręcznie i tu nasuwa mi się pytanie: czy moje rodzeństwo lub ich dzieci (poza tym na którego chce przepisać majątek w całości) mają prawo do ubiegania się po mojej śmierci o prawo do zachowku po mnie?

Art. 991 § 1 kodeksu cywilnego przewiduje instytucję zachowku. Zgodnie z tym przepisem uprawnieni do zachowku są zstępni (dzieci, wnuki...), małżonek oraz rodzice spadkodawcy. Przepis ten ma charakter powszechnie obowiązujący, stąd katalog osób uprawnionych do zachowku nie może być rozszerzany. Jasno z tego przepisu wynika, że rodzeństwo nie jest uprawnione do zachowku, zatem w przypadku ustanowienia spadkobiercy testamentowego przez Panią, nie mają oni żadnych praw do majątku spadkowego.

Dopiero w przypadku braku spadkobiercy testamentowego, rodzeństwu (z uwagi na brak innych spadkobierców ustawowych) przysługiwałoby dziedziczenie na mocy ustawy.
Istnieje także możliwość podważenia ważności testamentu. Zgodnie z art. 945 § 1 kc, testament jest nieważny, jeżeli został sporządzony:

  1. w stanie wyłączającym świadome albo swobodne podjęcie decyzji i wyrażenia woli,
  2. pod wpływem błędu,
  3. pod wpływem groźby.

Porady prawne
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2007-06-07
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: zachowek
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
  • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
  • Jakość obsługi
  • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
  • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
  • Kaspersky
  • elsa
  • CBIT.pl
  • Enterprise-Gamification
  • Lazarski
  • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
  • Atlassian
Zobacz także
  • Kanały RSS
  • Facebook
  • Google+
® 2008 - 2014 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.