Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Spadek a bezskuteczna egzekucja

Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: spadek, egzekucja

Nie tak dawno zmarł mój ojciec. Jestem w posiadaniu testamentu, którego wniosek o otwarcie w sądzie jeszcze nie złożyłam. Testament zawiera podział spadku na mnie (pieniądze i samochód) i mojego brata, który dziedziczy mieszkanie własnościowe. Informuję, że brat do dzisiaj mieszka i jest tam do dnia dzisiejszego zameldowany. Jednak dowiedziałem się, że na majątku brata ciąży zadłużenie na mocy wyroku Sądu Cywilnego. Wierzyciel skierował sprawę do komornika a ten egzekucję umorzył z powodu braku ściągnięcia zadłużenia. Teraz to się może zmienić, bo brat jest spadkobiercą mieszkania, w którym mieszka. Brat nie złożył jeszcze wniosku o stwierdzenie nabycia spadku. Czy komornik w takiej sytuacji może wznowić i dokonać egzekucji przejmując mieszkanie? Czy brat i w jaki sposób może nie przyjąć spadku? Dodam również, następnym spadkobiercą na podstawie dziedziczenia ustawowego są moje dzieci oraz córka mojego brata z pierwszego i jedynego małżeństwa. Proszę o poradę i pomoc. Czy istnieje zagrożenie przejęcia mieszkania po naszym tacie?

Zgodnie z art. 1012 kc (kodeksu cywilnego) spadkobiorca może spadek odrzucić. Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swojego powołania. Brak oświadczenia w powyższym terminie z mocy prawa jest rozumiane jako proste przyjęcie spadku.W myśl art. 1018 § 1 kc, oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku składa się przed sądem lub przed notariuszem. Skutkiem odrzucenia spadku jest domniemanie prawne, że spadkobierca taki jest traktowany tak jakby nie dożył otwarcia spadku.

W przypadku gdy spadkobierca ma zadłużenie, odrzucenie spadku z pokrzywdzeniem wierzycieli, daje uprawnienie wierzycielom do żądania uznania odrzucenia spadku za bezskuteczne w stosunku do wierzyciela, którego wierzytelność istniała w chwili odrzucenia (art. 1024 § 1 kc). Oczywiście jest to uprawnienie, z którego wierzyciel może ale nie musi skorzystać. Ma na to 6 miesięcy, od chwili powzięcia wiadomości o odrzuceniu spadku.

Odrzucenie spadku przez Pani brata zatem spowoduje, że dziedziczyć po niej będą na mocy dziedziczenia ustawowego w pierwszej kolejności jego dzieci oraz jego małżonek. W braku takowych lub w razie odrzucenia przez nich spadku, powołani do spadku są dopiero rodzice i rodzeństwo (art. 932 § 1 kc).

Komornik podejmuje działania tylko w przypadku odpowiedniego wniosku przez wierzyciela. Wierzyciel zatem musiałby się dowiedzieć o spadku i wszcząć ponownie egzekucję z majątku dłużnika, kierując ją do nieruchomości. Brak takiego wniosku do komornika, ma ten skutek, że komornik żadnych działań nie podejmuje.

Porady prawne
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2007-06-06
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: spadek, egzekucja
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.