Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Odrzucenie spadku przez spadkobiercę testamentowego

Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: odrzucenie spadku

Byłem w posiadaniu testamentu, którego wniosek o otwarcie złożyłem w sądzie. Testament został otwarty i ogłoszony, spadkobiercą jest moja siostra, jednak dowiedziałem się, że na majątku siostry ciąży zadłużenie i wszedł komornik. Siostra nie złożyła jeszcze wniosku o stwierdzenie nabycia spadku. Czy i w jaki sposób może nie przyjąć spadku? Pragnę nadmienić iż następnym spadkobiercą na podstawie dziedziczenia ustawowego jest moja mama czyli siostra spadkodawczyni. Zapytań związanych z tym spadkiem i nie tylko z tym mam więcej, chciałbym krok po kroku wyjaśnić pewien problem ale to w następnym pytaniu.

Zgodnie z art. 1012 kc (kodeksu cywilnego) spadkobiorca może spadek odrzucić. Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swojego powołania. Brak oświadczenia w powyższym terminie z mocy prawa jest rozumiane jako proste przyjęcie spadku. W myśl art. 1018 § 1 kc, oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku składa się przed sądem lub przed notariuszem. Skutkiem odrzucenia spadku jest domniemanie prawne, że spadkobierca taki jest traktowany tak jakby nie dożył otwarcia spadku. W przypadku gdy spadkobierca ma zadłużenie, odrzucenie spadku z pokrzywdzeniem wierzycieli, daje uprawnienie wierzycielom do żądania uznania odrzucenia spadku za bezskuteczne w stosunku do wierzyciela, którego wierzytelność istniała w chwili odrzucenia (art. 1024 § 1 kc). Oczywiście jest to uprawnienie, z którego wierzyciel może ale nie musi skorzystać. Ma na to 6 miesięcy, od chwili powzięcia wiadomości o odrzuceniu spadku.

R E K L A M A


Odrzucenie spadku przez Pana siostrę zatem spowoduje, że dziedziczyć po niej będą na mocy dziedziczenia ustawowego w pierwszej kolejności jej dzieci oraz jej małżonek. W braku takowych albo także odrzucenia przez nich spadku, powołani do spadku są dopiero rodzice i rodzeństwo (art. 932 § 1 kc).

Porady prawne
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2007-05-29
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: odrzucenie spadku
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:

Wasze komentarze

® 2008 - 2014 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.