Kalendarium: Brak wydarzeń na dziś
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Odrzucenie spadku przez spadkobiercę testamentowego

Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: odrzucenie spadku

Byłem w posiadaniu testamentu, którego wniosek o otwarcie złożyłem w sądzie. Testament został otwarty i ogłoszony, spadkobiercą jest moja siostra, jednak dowiedziałem się, że na majątku siostry ciąży zadłużenie i wszedł komornik. Siostra nie złożyła jeszcze wniosku o stwierdzenie nabycia spadku. Czy i w jaki sposób może nie przyjąć spadku? Pragnę nadmienić iż następnym spadkobiercą na podstawie dziedziczenia ustawowego jest moja mama czyli siostra spadkodawczyni. Zapytań związanych z tym spadkiem i nie tylko z tym mam więcej, chciałbym krok po kroku wyjaśnić pewien problem ale to w następnym pytaniu.

Zgodnie z art. 1012 kc (kodeksu cywilnego) spadkobiorca może spadek odrzucić. Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swojego powołania. Brak oświadczenia w powyższym terminie z mocy prawa jest rozumiane jako proste przyjęcie spadku. W myśl art. 1018 § 1 kc, oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku składa się przed sądem lub przed notariuszem. Skutkiem odrzucenia spadku jest domniemanie prawne, że spadkobierca taki jest traktowany tak jakby nie dożył otwarcia spadku. W przypadku gdy spadkobierca ma zadłużenie, odrzucenie spadku z pokrzywdzeniem wierzycieli, daje uprawnienie wierzycielom do żądania uznania odrzucenia spadku za bezskuteczne w stosunku do wierzyciela, którego wierzytelność istniała w chwili odrzucenia (art. 1024 § 1 kc). Oczywiście jest to uprawnienie, z którego wierzyciel może ale nie musi skorzystać. Ma na to 6 miesięcy, od chwili powzięcia wiadomości o odrzuceniu spadku.

R E K L A M A


Odrzucenie spadku przez Pana siostrę zatem spowoduje, że dziedziczyć po niej będą na mocy dziedziczenia ustawowego w pierwszej kolejności jej dzieci oraz jej małżonek. W braku takowych albo także odrzucenia przez nich spadku, powołani do spadku są dopiero rodzice i rodzeństwo (art. 932 § 1 kc).

Porady prawne
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2007-05-29
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: odrzucenie spadku
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:

Wasze komentarze

® 2008 - 2014 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.