Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Spadek i darowizna nieruchomości

Moi teściowie posiadali działkę rolna o pow.0.5-0.6 ha. Po śmierci teścia nie została przeprowadzona sprawa spadkowa. W chwili obecnej teściowa chciała by podarować dzieciom (5 osób) ww. wymienioną działkę rezygnując ze swojej części na rzecz dzieci. Chciałbym się zorientować czy można przeprowadzić sprawę spadkową z jednoczesnym podziałem lub też jak można przeprowadzić te sprawę angażując jak najmniej czasu i kosztów.

Zgodnie z treścią art. 931 § 1 kc, w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Czyli w tym przypadku ¼ spadku po zmarłym należy do Pańskiej matki, pozostała część dziedziczona jest w częściach równych, po 1/5 pozostałej części.


Spadkowi podlega jedynie ½ części nieruchomości, gdyż Pańska matka mając ustawowy ustrój małżeński, jest współwłaścicielem przedmiotowej nieruchomości. W przedmiotowej sprawie należy zgłosić się do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym. Po uzyskaniu postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, może nastąpić na podstawie umowy (z uwagi na fakt, iż do spadku należy nieruchomość konieczne jest to w formie aktu notarialnego) dział spadku. Jednocześnie Pańska matka przypadającą jej część nieruchomości (1/2 wynikająca ze współwłasności oraz ¼ z tytułu dziedziczenia ustawowego) w drodze darowizny może przekazać na rzecz dzieci. Na dzień dzisiejszy zniesiony został podatek od spadków i darowizn w obrębie najbliższej rodziny (zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, decyduje chwila przyjęcia spadku), konieczne jest jedynie poinformowanie właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego (w przypadku aktu notarialnego, zawiadomienie takie składa notariusz) a także poniesienie kosztów sporządzenia aktu notarialnego (ok. 1 – 0,5% wartości nieruchomości), oraz koszty zmian wpisu w księgach wieczystych.

Porady prawne / pomoc prawna
www.SerwisPrawa.pl

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2007-05-26
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: darowizna, spadek, spadkobierca, spadkodawca, dziedziczenie, dziedziczenie ustawowe, testament, zachowek, dział spadku
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.