Moi rodzice byli właścicielami 2 sąsiadujących działek o takiej samej powierzchni. Na jednej z nich wybudowali dom z budynkiem gospodarczym. Drugą działkę podarowali mojej siostrze w roku 1982. W tym roku 2007 nastąpi podział majątku po moich zmarłych rodzicach. Mama zmarła w 2004 a tata w 2006 roku. Według których przepisów go dziedziczymy z 2006 czy 2007 roku? Czy istnieje możliwość aby działka na której stoi dom z budynkiem gospodarczym, stała się moja własnością a do podziału miedzy mnie i siostrę pozostały tylko te 2 budynki? Zaznaczam, iż nigdy nie dostałam gratyfikacji finansowej za działkę podrowaną mojej siostrze, na której wybudowała dom i gdzie mieszka.
Sprawy spadkowe są regulowane przez przepisy kodeksu cywilnego – księga IV (art. 922 – 1088) oraz przepisy kodeksu postępowania cywilnego w zakresie procedury. Dziedziczenie w Pani przypadku następuje z mocy ustawy (nic Pani nie pisze o testamencie), stąd dziedziczeniu ustawowemu podlegać będzie majątek spadkowy pozostawiony po zmarłych (do masy spadkowej nie wchodzą rzeczy wcześniej darowane), z zastrzeżeniem uprawnienia przysługującemu spadkobiercom ustawowym w zakresie zachowku.
Dział spadku polega na określeniu wartości całego majątku i jego podziale pomiędzy poszczególnych spadkobierców. W postępowaniu spadkowym nie dzieli się długów spadkodawcy. Poszczególni spadkobiercy stają się wyłącznymi podmiotami przyznanych im praw majątkowych, np. właścicielami określonych nieruchomości, rzeczy ruchomych, praw. Spadek przestaje istnieć. Zmianie ulega odpowiedzialność spadkobiercy za długi spadkowe. Od chwili dokonania działu każdy ze spadkobierców odpowiada za długi spadkowe samodzielnie, w stosunku do wielkości przypadającego mu udziału. Zastosowanie przepisów nowej ustawy o podatku od spadków i darowizn będzie miało miejsce wobec wniosków o stwierdzenia nabycia spadku złożonych po 1 stycznia 2007 r. Od 1 stycznia 2007r. zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn (dalej ustawa) zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:
Obowiązek podatkowy zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt. 1 ustawy powstaje przy nabyciu w drodze dziedziczenia – z chwilą przyjęcia spadku. Jeżeli zatem przyjęcie spadku nastąpiło przed 1 stycznia 2007 roku, to nie mają zastosowania powyższe przepisy o zwolnieniu od podatku.
Porady prawne
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl
Data: | 2007-05-04 |
Autor/źródło: | Zespół serwisu SerwisPrawa.pl |
Kategoria: | Prawo cywilne |
Słowa kluczowe: | spadek |