Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Odpowiedź na pozew

Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: pozew, odpowiedź na pozew

Wniosłem powództwo do sądu. Sąd wezwał pozwanego do złożenia odpowiedzi na pozew, ale ja nie otrzymałem takiej odpowiedzi. Czy mógł on złożyć taką odpowiedź a ja jej nie otrzymałem?

Wszystkie pisma procesowe, w tym odpowiedź na pozew należy sporządzać w dwóch egzemplarzach, gdyż jeden egzemplarz należy doręczyć stronie przeciwnej a jeden pozostaje w aktach sądowych. Jeżeli nie otrzymał Pan odpowiedzi na pozew oznacza to, że odpowiedź taka nie została złożona w sądzie, gdyż na pewno sąd wezwanie do pozwanego przesłał.


Zgodnie z art. 207 par. 1 kodeksu cywilnego - pozwany przed pierwszą rozprawą może wnieść odpowiedź na pozew. Z samego zatem przepisu wynika, iż nie jest to obowiązek pozwanego a jedynie jego uprawnienie. Wezwanie pozwanego przez sąd do złożenia odpowiedzi na pozew a jednocześnie nie uczynienie przez pozwanego zadość temu wezwaniu, może rodzić dla niego negatywne skutki prawne, gdyż niewypowiedznie się przez stronę co do twierdzeń strony przeciwnej o faktach, sąd mając na uwadze wyniki całej rozprawy, może uznać te fakty za przyznane - art. 230 k. c.

Jednakże należy pamiętać, że odpowiednie twierdzenia strona (w tym także pozwany) może zgłaszać ustnie na rozprawie jak również składać wnioski i dowody na ich poparcie - art. 210 par. 1 k. c. Strony powinny wypowiedzieć się co do twierdzeń strony przeciwnej. Strony są ponadto obowiązane wskazywać dowody dla stwierdzenia faktów, z których wywodzą skutki prawne. Wnioski dowodowe mogą być skladane przez strony w toku całej rozprawy, jednakże jeżeli sąd uzna, że strona powołuje dowody jedynie działając na zwlokę - sąd może pominąć te środki dowodowe - art. 217 par. 2.

Porady prawne
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2006-05-28
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: pozew, odpowiedź na pozew
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.