Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Droga konieczna

Kategoria: Prawo cywilne, Prawo gospodarcze
Słowa kluczowe: droga konieczna

W zeszłym roku zakupiłam wraz z mężem działkę budowlaną pod budowę domu jednorodzinnego. Mimo, ze jest ona uwzględniona w aktualnym planie zagospodarowania przestrzennego to jednak na dzień dzisiejszy nie ma do niej bezpośredniego dojazdu. Planowany dojazd ma zostać utworzony z kawałków wydzielonych z sąsiadujacych ze soba posesji. Od istniejacej drogi dzieli nas 4 działki. Tylko jedna z nich jest juz wydziolona geodezyjnie i dostosowana do planu zagospodarowania. Czy istnieje cos takiego, aby móc dotrzeć do naszej działki?

W Państwa sytuacji proponuję ustanowienie służebności drogowej tj. drogi koniecznej. Zgodnie z art. 145 Kodeksu cywilnego właściciel nieruchomości, która nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej, może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej. Przeprowadzenie takiej drogi powinno uwzględniać potrzeby nieruchomości nie mającej dostępu do drogi oraz być ustanowione z jak najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które droga konieczna ma prowadzić. Ponadto przeprowadzenie drogi koniecznej powinno uwzględniać interes społeczno gospodarczy.Proponuję więc ustalić właściciela/właścicieli działek dzielących Państwa nieruchomość od drogi, a następnie porozumienie się z nimi odnośnie polubownego ustanowienia drogi koniecznej przez teren ich działek. Jeśli nie wyrażą zgody lub będą żądali nazbyt wygórowanego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie drogi pozostanie Państwu sądowe ustanowienie drogi koniecznej. W tej sytuacji będą Państwo musieli złożyć wniosek do sądu o ustanowienie drogi koniecznej, w którym to wskażą Państwo wszystkich właścicieli gruntów przez które miałaby przebiegać ta droga.

Porady prawne / Pomoc prawna
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl  

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2007-02-15
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo cywilne, Prawo gospodarcze
Słowa kluczowe: droga konieczna
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.