Kalendarium: Brak wydarzeń na dziś
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Sposób liczenia okresu wypowiedzenia umowy

Kategoria: Prawo cywilne, Prawo karne
Słowa kluczowe: termin, wypowiedzenie umowy

Jak liczy się okres wypowiedzenia w umowie cywilnej, gdy wynosi on 3 miesiące, a jak gdy jest wypowiedzenie w trybie natychmiastowym?

Okres wypowiedzenia umowy z ogólną zasadą kodeksu cywilnego (w sprawach nie rozstrzygniętych umowa odsyła do kodeksu), na podstawie art. 114 kc (Jeżeli termin jest oznaczony w miesiącach lub latach, a ciągłość terminu nie jest wymagana, miesiąc liczy się za dni trzydzieści, a rok za dni trzysta sześćdziesiąt pięć). Bieg terminu wypowiedzenia liczy się od dnia, w którym strona otrzymała oświadczenie woli drugiej strony o wypowiedzeniu umowy.

R E K L A M A

Czyli w przypadku wypowiedzenia z zachowaniem 3 miesięcznego terminu, będzie to ten sam dzień (data kalendarzowa) trzeciego kolejnego dnia miesiąca, licząc od dnia otrzymania oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy. W przypadku wypowiedzenia w trybie natychmiastowym, będzie to dzień w którym wypowiedzenie otrzyma druga strona lub innym wskazanym w wypowiedzeniu terminie.

Porady prawne / Pomoc prawna
www.SerwisPrawa.pl  

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2007-01-09
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo cywilne, Prawo karne
Słowa kluczowe: termin, wypowiedzenie umowy
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:

Wasze komentarze

® 2008 - 2014 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.