Zgodnie z art. 922 § 1 k.c. (kodeksu cywilnego), prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów kodeksu cywilnego. Z przepisu tego wynika jednoznacznie, że na spadkobierców przechodzą wraz ze spadkiem także obowiązki majątkowe zmarłego, które należy rozumieć m. in. jako długi spadkodawcy. W myśl art. 1030 k.c. do chwili przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko ze spadku. Od chwili przyjęcia spadku ponosi odpowiedzialność za te długi spadkowe z całego swego majątku.
Należy jednak pamiętać, że spadkobierca może ograniczyć swoją odpowiedzialność za długi spadkowe, składając oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Jak wynika bowiem z treści art. 1012 k.c., spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić. W razie prostego przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe bez ograniczenia (z całego swojego majątku). W razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku. Powyższe ograniczenie odpowiedzialności odpada, jeżeli spadkobierca podstępnie nie podał do inwentarza przedmiotów należących do spadku albo podał do inwentarza nie istniejące długi.
Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku (czyli z odpowiedzialnością za długi spadkowe).
Z powyższych przepisów wynika, że nie będzie Pani musiała odpowiadać za długi spadkowe, gdy spadek Pani odrzuci. W razie złożenia oświadczenia o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, odpowiedzialność spadkobiercy za długi spadkowe jest ograniczona do wartości stanu czynnego spadku (do wartości masy spadkowej, ale również ze swojego majątku). W razie nie złożenia oświadczenia o przyjęciu spadku, które musi być złożone w terminie 6 miesięcy od otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy), albo w razie przyjęcia spadku wprost, spadkobierca odpowiada za długi spadkowe bez żadnych ograniczeń, z całego swojego majątku.
Porady prawne / Pomoc prawna