Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Niestawiennictwo strony na rozprawę sądową

Moja matka otrzymała pismo, z którego wynika, że ma być przesłuchana w charakterze strony w sprawie spadkowej. Czy musi ona osobiście stawić się w sądzie, czy też może istnieje jakaś inna możliwość? Jak dalej potoczy się sprawa, jeżeli moja matka przed sądem się nie stawi?

Zgodnie z treścią art. 216 k.p.c. (kodeksu postępowania cywilnego), sąd może w celu dokładniejszego wyjaśnienia stanu sprawy zarządzić stawienie się stron lub jednej z nich osobiście albo przez pełnomocnika. Ponadto w myśl art. 299 k.p.c. jeżeli po wyczerpaniu środków dowodowych lub w ich braku pozostały niewyjaśnione fakty istotne dla rozstrzygnięcia sprawy, sąd dla wyjaśnienia tych faktów może dopuścić dowód z przesłuchania stron. Dowód z przesłuchania stron jest dowodem posiłkowym, dopuszczalnym tylko wtedy, gdy nie można istotnych dla sprawy okoliczności wyjaśnić innymi dowodami, a w szczególności dowodami z dokumentów i zeznaniami świadków.

 

 

Wezwanie strony w celu przeprowadzenia dowodu w postaci jej przesłuchania nie ma rygoru obowiązkowego stawiennictwa, jak ma to miejsce w przypadku przesłuchania świadka lub biegłego. W tym przypadku stawiennictwo jest osobiste, co oznacza, że strona nie może być zastąpiona w tym przypadku przez działającego w jej imieniu pełnomocnika. W takim przypadku w razie niestawiennictwa strony na przesłuchanie sąd nie może zastosować sankcji w postaci grzywny. Jak wynika z treści art. 237 k.p.c. niestawiennictwo stron na termin nie wstrzymuje przeprowadzenia dowodu, chyba że obecność stron lub jednej z nich okaże się konieczna.

Brak stawiennictwa story w postępowaniu cywilnym ma ten skutek, że sąd może dokonać rozstrzygnięcia na podstawie dokonanej oceny dotychczasowych dowodów, w tym, może uznać określone okoliczności za przyznane przez stronę. Ponadto w postępowaniu spadkowym, na podstawie art. 671 § 1 k.p.c. za dowód, że nie ma innych spadkobierców, może być przyjęte zapewnienie złożone przez zgłaszającego się spadkobiercę. W zapewnieniu zgłaszający się powinien złożyć oświadczenie co do wszystkiego, co mu jest wiadome:

  1. o istnieniu lub nieistnieniu osób, które wyłączałyby znanych spadkobierców od dziedziczenia lub dziedziczyłyby wraz z nimi;
  2. o testamentach spadkodawcy.

Pod względem skutków karnych zapewnienie jest równoznaczne ze złożeniem zeznań pod przyrzeczeniem, o czym sędzia powinien uprzedzić składającego zapewnienie.

Jeżeli zapewnienie nie było złożone albo jeżeli zapewnienie lub inne dowody nie będą uznane przez sąd za wystarczające, postanowienie w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku może zapaść dopiero po wezwaniu spadkobierców przez ogłoszenie.  

 

 

Reasumując, jeżeli strona nie stawi się na wezwanie sądu w celu jej przesłuchania, sąd może pominąć jej przesłuchanie i wydać orzeczenie bez przeprowadzania takiego dowodu. Pominięcie dowodu z przesłuchania strony, która nie stawiła się na wezwanie sądu może skutkować tym, że sąd według swojego uznania, na podstawie zebranego materiału dowodowego wyda orzeczenie. Naszym zdaniem najkorzystniej byłoby złożyć pismo procesowe, wraz z wnioskiem o odroczenie rozprawy z uwagi na brak możliwości stawienia się strony, z uwagi na jej niedyspozycję (w piśmie tym należałoby wskazać na precyzyjne okoliczności wpływające na brak stawiennictwa). Oczywiście strona może działać w sprawie poprzez swojego pełnomocnika, którym może być oprócz adwokata lub radcy prawnego, również członek najbliższej rodziny (rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia).

 

 

Jeżeli miałby być Pan pełnomocnikiem w tej sprawie, w tym celu Pana matka winna udzielić Panu na piśmie pełnomocnictwo procesowego do jej zastępowania w tej sprawie. Pełnomocnictwo takie podlega opłacie skarbowej w wysokości 17 zł, którą należy uiścić na rachunek właściwej gminy. Wraz z pełnomocnictwem winien Pan złożyć potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej. Oczywiście nie będzie Pan mógł być przesłuchany w charakterze strony, jednakże będzie Pan mógł uczestniczyć w innych czynnościach procesowych, w tym będzie Pan mógł złożyć wniosek o odroczenie przesłuchania Pana matki w charakterze strony.   

 

Porady prawne / Pomoc prawna

www.SerwisPrawa.pl

Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
  • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
  • Jakość obsługi
  • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
  • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
  • Kaspersky
  • elsa
  • CBIT.pl
  • Enterprise-Gamification
  • Lazarski
  • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
  • Atlassian
Zobacz także
  • Kanały RSS
  • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.