Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Zrzeczenie się dziedziczenia obejmuje również zstępnych zrzekającego się dziedziczenia

Mój ojciec zmarł dwadzieścia lat temu. Po jego śmierci zostaliśmy wezwani do sądu. Nie wiedziałem o co chodzi. Najstarszy z braci powiedział mi tylko, że jak będę pytany przez sąd, to mam powiedzieć, że się zrzekam spadku na rzecz matki. Tak też uczyniłem. Matka zmarła w kilka lat temu ale za życia zapisała dom i działkę na której stoi najmłodszemu z braci. Czy mam prawo do zachowku?

Zgodnie z treścią art. 991 § 1 k.c. (kodeksu cywilnego), zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek). 

 

Uprawnionymi do zachowku nie są zstępni, małżonek i rodzice, którzy zrzekli się dziedziczenia (art. 1049 § 2 k.c.), odrzucili spadek (art. 1020 k.c.), zostali uznani za niegodnych dziedziczenia (art. 928 § 2 k.c.), a także wydziedziczeni (art. 1008 k.c.). Ponieważ wymienione osoby są traktowane tak jakby nie dożyły otwarcia spadku, przeto - zgodnie z regułami dziedziczenia - w ich miejsce wstępują odpowiednio zstępni tychże. Należy zaznaczyć, że zgodnie jednakże z treścią art. 1049 § 1 k.c. zrzeczenie się dziedziczenia obejmuje również zstępnych zrzekającego się, chyba że umówiono się inaczej.
 
Z powyższych przepisów wynika, że nie może Pan żądać zachowku po zmarłym ojcu, skoro zrzekł się Pan dziedziczenia. Jednakże zgodnie z treścią art. 991 k.c. może Pan żądać zachowku po zmarłej matce, skoro dziedziczenie nastąpiło na podstawie testamentu, a Pan nie został jako uprawniony powołany do dziedziczenia na jego podstawie. Jeżeli zatem jako uprawniony do otrzymania spadku po zmarłej matce nie otrzymał Pan należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje Panu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.
Należy jednak zaznaczyć, że spadkobierca może powołać się na zarzut przedawnienia i odmówić spełnienia świadczenia o zachowek. Jak wynika z treści art. 1007 § 1 k.c. roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku oraz roszczenia spadkobierców o zmniejszenie zapisów i poleceń przedawniają się z upływem lat trzech od ogłoszenia testamentu. Jest to uprawnienie spadkobiercy z którego może on skorzystać, odmawiając spełnienia świadczenia o zachowek.
 
Porady prawne / Pomoc prawna
Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2011-01-31
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: zrzeczenie się dziedziczenia, spadek, zachowek, roszczenie o zachowek, uprawniony do zachowku, przedawnienie, spadkobierca ustawowy, testament
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
  • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
  • Jakość obsługi
  • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
  • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
  • Kaspersky
  • elsa
  • CBIT.pl
  • Enterprise-Gamification
  • Lazarski
  • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
  • Atlassian
Zobacz także
  • Kanały RSS
  • Facebook
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.