Zgodnie z treścią art. 333 § 1 pkt. 1 k.p.c. sąd z urzędu nadaje wyrokowi przy jego wydaniu rygor natychmiastowej wykonalności, jeżeli zasądza alimenty - co do rat płatnych po dniu wniesienia powództwa, a co do rat płatnych przed wniesieniem powództwa za okres nie dłuższy niż za trzy miesiące. Wyrok ten stanowi podstawę do zlecenia komornikowi przez wierzyciela wszczęcia postępowania zabezpieczającego. Należy zaznaczyć, że komornik działa na podstawie tytułu egzekucyjnego lub wykonawczego, w zakresie wskazanym przez wierzyciela we wniosku o zabezpieczenie lub egzekucję. Skoro wierzyciel wskazał komornikowi jako sposób przeprowadzenia zabezpieczenia zajęcie środków na rachunku bankowym dłużnika, komornik nie może od takiego zajęcia odstąpić. Dłużnik w takim przypadku może jedynie zwrócić się do wierzyciela o odstąpienie od zajęcia tłumacząc niezasadność egzekucji. Jeżeli komornik dokonałby zajęcia w sprzeczności z przepisami postępowania, wówczas dłużnik może w terminie 7 dni od dokonania takiej czynności złożyć do sądu skargę na czynności komornika.
Może Pani także wnosić do sądu o zmianę rygoru natychmiastowej wykonalności. Jak wskazuje treść art. 337 k.p.c. natychmiastowa wykonalność wyroku wygasa z chwilą ogłoszenia, a jeżeli nie było ogłoszenia, z chwilą podpisania sentencji orzeczenia zmieniającego albo uchylającego wyrok lub postanowienie o natychmiastowej wykonalności wyroku - w takim zakresie, w jakim nastąpiła zmiana lub uchylenie. Oznacza to, że może Pani skierować do sądu odwoławczego wniosek o zmianę orzeczenia w zakresie natychmiastowej wykonalności (zmiana taka może zostać dokonana jeszcze przed rozpoznaniem apelacji), wskazując na fakt, iż w wyniku zajęcia nie ma Pani środków do życia oraz nie może Pani prowadzić działalności gospodarczej i regulować należności publicznoprawnych.
Niestety w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą nie obowiązują przepisy dotyczące ochrony płacy minimalnej a także ograniczenia zajęcia rachunku bankowego. Zgodnie z art. 54 ust. 1 Prawa bankowego, środki pieniężne znajdujące się na rachunkach oszczędnościowych, rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych oraz na rachunkach terminowych lokat oszczędnościowych jednej osoby, niezależnie od liczby zawartych umów, są wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego do wysokości trzykrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za okres bezpośrednio poprzedzający dzień wystawienia tytułu wykonawczego. Powyższe oznacza, że organ egzekucyjny nie może dokonać zajęcia tych środków (należy zaznaczyć, że liczone są tu wpływy, czyli po przekroczeniu wartości posiadanych środków na rachunku oraz wpłat, licząc od chwili zajęcia przekroczą wartość trzykrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, to wszystkie następnie wpływające środki podlegać będą zajęciu). Należy zaznaczyć, że zajęcie rachunku bankowego co do zasady nie dotyczy sytuacji, gdy na rachunku występuje saldo debetowe, gdyż zajęcie rachunku bankowego nie może w tym zakresie powodować zajęcia wierzytelności z tytułu udzielonego kredytu w rachunku. Komornik może jednak zająć również w tym zakresie środki, jeżeli dokona zajęcia wierzytelności z tytułu takiej umowy z bankiem.
Reasumując, w opisanym stanie faktycznym może Pani złożyć wniosek do sądu odwoławczego w postępowaniu zabezpieczającym o zmianę orzeczenia w zakresie w jakim nadaje ono rygor natychmiastowej wykonalności lub zwrócić się do wierzyciela o zwolnienie spod egzekucji rachunku bankowego, wskazując na fakt, iż środki zgromadzone na rachunku są Pani niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej. Z opisu stanu faktycznego naszym zdaniem nie zachodzą okoliczności do wnoszenia skargi na czynności komornika, albowiem wykonuje on wniosek wierzyciela na podstawie tytułu, który podlega wykonaniu.
Porady prawne / Pomoc prawna