Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Brak tytułu prawa włąsnosci do nieruchomości

Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: zasiedzenie

Mój wujek chce przepisać na mnie działkę, którą posiada od ok. 20 lat. Zagubił jednak akt własności do tej nieruchomości. Co mam zrobić i gdzie sie udać, aby wyprostować dokumenty w celu przepisania działki?

W opisanym stanie faktycznym powstaje podstawowe pytanie, czy w księdze wieczystej prowadzonej dla tej nieruchomości wpisane jest prawo własności dla Pana wuja. Jeżeli tak, to w celu dokonania darowizny nieruchomości należy tylko uzyskać odpis z księgi wieczystej z właściwego Sądu Rejonowego Wydziału Ksiąg Wieczystych, a także wypis z rejestru gruntów i wyrys z tego rejestru, prowadzonego przez właściwą jednostkę samorządu terytorialnego, a także odpis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego prowadzonego dla przedmiotowej nieruchomości. Jeżeli jednak zmiany w księdze wieczystej nie zostały dokonane, to konieczne byłoby uzyskanie od notariusza wypisu z aktu notarialnego, na podstawie którego nastąpiło nabycie nieruchomości. Jeżeli nie ma możliwości uzyskania powyższych dokumentów (np. nabycie nie nastąpiło na podstawie aktu notarialnego), to w celu uregulowania stanu prawnego nieruchomości, prawdopodobnie konieczne będzie przeprowadzenie postępowania o stwierdzenie nabycia nieruchomości w wyniku jej zasiedzenia przez obecnego posiadacza (Pana wujka).
 
Zgodnie z art. 172 k.c. (kodeksu cywilnego), posiadacz nieruchomości nie będący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze. Po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze. Nabyć nieruchomość przez zasiedzenie może osoba, która jest posiadaczem samoistnym czyli osoba która faktycznie włada rzeczą jak właściciel (art. 336 k.c.), np. płaci podatki od tej nieruchomości, generalnie zachowuje się jak właściciel, a wszyscy wokoło traktują go jakby był właścicielem tej nieruchomości.
 
W opisanym stanie faktycznym, jeżeli brak jest potwierdzenia tytułu własności do przedmiotowej nieruchomości, to można mówić o posiadaniu samoistnym nieruchomości w dobrej wierze, gdyż zachodzą przesłanki aby uznać, że posiadacz pozostaje w usprawiedliwionym okolicznościami przeświadczeniu, że przysługuje mu prawo własności tej nieruchomości. Definicja posiadania samoistnego jest dość jasna, przy czym należy pamiętać, że chodzi tu bardziej o zewnętrzne przejawy takiego władania. Faktyczne zatem władanie rzeczą w sposób odpowiadający treści prawa własności wyczerpuje całość znamion posiadania. Wniosek o stwierdzenie zasiedzenia własności nieruchomości podlega opłacie sądowej w kwocie 2.000 zł. Wniosek składa się do sądu wraz ze wszelkimi dokumentami potwierdzającymi odpowiedni upływ okres zasiedzenia oraz fakt samoistnego jej posiadania.
 
Porady prawne / Pomoc prawna
Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2010-09-29
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: zasiedzenie
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.