Zgodnie z art. 136 § 1 k.p.c. (kodeksu postępowania cywilnego), strony i ich przedstawiciele mają obowiązek zawiadamiać sąd o każdej zmianie swego zamieszkania. W razie zaniedbania tego obowiązku pismo sądowe pozostawia się w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia, chyba że nowy adres jest sądowi znany. O powyższym obowiązku i skutkach jego niedopełnienia sąd powinien pouczyć stronę przy pierwszym doręczeniu. Zatem brak podania aktualnego adresu strony obciąża ją tym skutkiem, że pismo uważane jest za doręczone mimo, że pod adresem wskazanym przez stronę strona już nie przebywa. To na stronie ciąży obowiązek zawiadamiania o każdej zmianie adresu.
Ewentualnie w myśl przepisu art. 144 § 1 k.p.c. możliwe jest także ustanowienie kuratora dla strony, której miejsce pobytu nie jest znane. Warunkiem ustanowienia kuratora jest nieznajomość miejsca zamieszkania strony, a więc stan, w którym nie tylko pierwsze, ale i kolejne doręczenia nie mogą być dokonywane pod wskazany adres, albowiem strona pod tym adresem nie zamieszkuje. Przepis ten stosowany jest jednak przy zainicjowaniu postępowania, późniejszy brak wskazania przez stronę nowego adresu ma rygor z art. 136 k.p.c. a więc w razie zaniedbania podania nowego adresu, pismo sądowe pozostawia się w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia. Wynika to również z treści art. 143 k.p.c. który stwierdza, że jeżeli stronie, której miejsce pobytu nie jest znane, ma być doręczony pozew lub inne pismo procesowe wywołujące potrzebę podjęcia obrony jej praw, doręczenie może do chwili zgłoszenia się strony albo jej przedstawiciela lub pełnomocnika nastąpić tylko do rąk kuratora ustanowionego na wniosek osoby zainteresowanej przez sąd orzekający. W wypadkach, w których ustanowienie kuratora nie jest wymagane (nie wymaga obrony praw), pismo doręcza się stronie, której miejsce pobytu nie jest znane, przez wywieszenie w budynku sądowym. Doręczenie takie staje się skuteczne z upływem miesiąca od dnia wywieszenia.
Reasumując, w opisanym stanie faktycznym brak wskazania aktualnych adresów stron (uczestników postępowania) nie tamuje jego biegu, gdyż przepisy postępowania cywilnego określają odpowiednie sposoby doręczeń a także skutki, które wynikają z braku wskazania aktualnego adresu. Nie ma zatem możliwości aby nie odebranie pisma spowodowało wstrzymanie biegu postępowania, co najwyżej może je wydłużyć gdy będzie konieczność np. powołania kuratora lub wywieszenie pisma w budynku sadowym.
Porady prawne / Pomoc prawna