Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Wysokość poniesionej szkody należy wykazać

Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: szkoda

Zakład Energetyczny pomyłkowo odłączył prąd w moim mieszkaniu. Moje rachunki były uregulowane. Zamiast odłączyć licznik w mieszkaniu sąsiadów odłączono licznik należący do mojego mieszkania. Złożyłam reklamacje do zakładu energetycznego. Zażądałam zwrot ok 1500 zł za zniszczenie rzeczy w lodówce. Otrzymałam odpowiedź z Towarzystwa Ubezpieczeń, które żąda ode mnie przedstawienia rachunków, paragonów za żywność w lodówce. Nie zbieram rachunków za żywność więc w takiej sytuacji nie jestem w stanie im przedstawić. Co mogę w tej sytuacji zrobić?

Zgodnie z treścią art. 361 § 1 k.c. zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła. W powyższych granicach, w braku odmiennego przepisu ustawy lub postanowienia umowy, naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł, oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.
Pojęciem szkody obejmuje się zatem uszczerbek, jakiego doznaje w swoim majątku określona osoba (poszkodowany). Zasadniczo szkoda może występować w dwojakiej postaci, po pierwsze może ona obejmować straty, które poszkodowany poniósł (damnum emergens), czyli straty majątkowe polegające na pomniejszeniu czynnej strony majątku poszkodowanego. Po drugie szkoda może obejmować utratę korzyści, które poszkodowany mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono (lucrum cessans).
Poszkodowany może żądać naprawienia szkody jaką poniósł w powyższych granicach, jednakże to na mim spoczywa obowiązek wykazania wysokości szkody oraz związku przyczynowo skutkowego pomiędzy zdarzeniem a zaistniałą szkodą, co wynika z treści art. 6 k.c. (ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne).
 
Reasumując, w opisanym stanie faktycznym winien Pan spisać listę artykułów spożywczych znajdujących się w lodówce, które uległy uszkodzeniu wraz z podaniem cen jednostkowych oraz podsumowaniem ceny. Oczywistym jest, że trudno posiadać rachunki na żywność jaką posiada się w mieszkaniu, nie mniej jednak w przypadku żądania naprawienia szkody, należy ją wykazać. Naszym zdaniem sporządzenie listy produktów (wraz z podaniem ilości i ich ceny) jakie uległy zniszczeniu, winno być wystarczającą podstawą do ustalenia wysokości szkody.
 
Porady prawne / Pomoc prawna
Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2010-07-26
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: szkoda
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.