Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Zlecenie sprawy adokatowi negocjowania restrukturyzacji zadłużenia

Prowadzę działalność gospodarczą od kilku lat. Niestety w obecnej chwili mam kredyty, z którymi sobie nie radzę. Jestem w kropce i szukam pomocy odnośnie moich problemów. Obecnie mam kilka kredytów na blisko 1 milion złotych. Moje dochody nie wystarczają na pokrycie rat kredytów. Wystawiłam do sprzedaży dom, który ma ustanowioną hipotekę. Jak rozmawiać z bankami, a najlepiej czy jest możliwe żeby wynająć adwokata, który rozmawiał z bankami o ugodzie, spłacie lub jakiejkolwiek innej propozycji, żebym nie doczekała się komornika a mogłabym spokojnie spłacać kredyty kwotą jaką będę miała. Ile kosztować mnie będzie ewentualnie wynajęcie prawnika?
 

Oczywiście może Pani jak najbardziej zlecić adwokatowi reprezentowanie Pani w rozmowach z wierzycielami (bankami). Wysokość wynagrodzenia adwokata ustalana jest w umowie z klientem i zależy od ustaleń klienta z adwokatem. Pewną podpowiedzią w zakresie wysokości wynagrodzenia, jakiego może żądać adwokat jest Rozporządzenie z dnia 28 września 2002 roku Ministra Sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.
 
Rozporządzenie to określa stawki minimalne jakie adwokatowi są zasądzane za udzielanie pomocy prawnej z urzędu. Zgodnie z tym Rozporządzeniem wysokość stawki minimalnej zależy od wartości przedmiotu sprawy lub jej rodzaju, a w postępowaniu egzekucyjnym – od wartości egzekwowanego roszczenia. Przy wartości przedmiotu sprawy powyżej 200.000 złotych opłata minimalna wynosi 7.200 zł.
 
Tak jak wyżej wskazano o wysokości wynagrodzenia będzie decydować umowa z klientem, więc adwokat przyjmując sprawę ustali z Panią wysokość wynagrodzenia za jej prowadzenie. Do ustalonego wynagrodzenia mogą być także doliczone dodatkowe opłaty np. za dojazdy do wierzyciela, sądu itp.
 
Wybierając adwokata (lub radcę prawnego) do reprezentowania Pani w rozmowach z wierzycielami należy kierować się przede wszystkim jego wiedzą z zakresu prawa bankowego oraz umiejętnościami negocjacji. Nie wszyscy adwokaci zajmują się sprawami tego rodzaju, gdyż są np. tacy, którzy prowadzą jedynie sprawy karne oraz sprawy rodzinne.
 
Porady prawne / Pomoc prawna
Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2010-05-27
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: długi, adwokat, spłata zadłużenia, negocjacja, restrukturyzacja kredytu
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.