Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Klient ma prawo do informacji o tym, w jakich bazach znajdują się dane o jego osobie

Otrzymałem negatywną decyzje uzyskania kredytu hipotecznego na dokończenie budowy domu. Prawdopodobnie widnieje w rejestrze klientów niesolidnych. W przeszłości miałem opóźnienia związane ze splata kredytu. Jednak od 9 lat mieszkam w UK i ta sytuacja mnie zaskoczyła. Co mogę zrobić aby być dla banku wiarygodny?

Wszystko zależy od ustalenia w jakiej bazie danych Pańskie dane osobowe zostały umieszczone. Bazy bankowe o klientach, działają na podstawie prawa bankowego, ustawy o ochronie danych osobowych oraz ustawy o biurach informacji gospodarczej. Taką bazą jest BIK (Biuro Informacji Kredytowej), jak również BRKN (Bankowy Rejestr Klientów Niesolidnych), który prowadzony jest przez Związek Banków Polskich – dokładna nazwa bazy to Międzybankowa Informacja Gospodarcza. Bank odmawiając udzielenia kredytu nie musi Panu mówić na jakiej podstawie taka odmowa została dokonana, gdyż bank podejmuje decyzję szacując potencjalne ryzyko kredytowe tylko posiłkowo korzysta z tych baz. Również decyzja ta mogła zostać podjęta z zupełnie innych przesłanek, jak choćby z powodu braku zdolności kredytowej. Korzystanie z baz danych, do których wpisywane są dane klientów banków (także niesolidnych) ma na celu ochronę sektora bankowego. Oczywiście nie znaczy to, że jakiś bank nie udzieli kredytu, bo klient tam kiedyś miał problemy... ale na pewno dużo trudniej jest go takiemu klientowi uzyskać.
 
Przede wszystkim winien Pan zatem ustalić w jakiej bazie Pana dane są zgromadzone. Uprawnienie do żądania informacji o zgromadzonych danych każdej osoby fizycznej zapewnia art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych. W myśl tego przepisu każdej osobie przysługuje prawo do kontroli przetwarzania danych, które jej dotyczą, zawartych w zbiorach danych. W związku z powyższym może Pan wystąpić do instytucji zarządzającej zbiorem danych o udostępnienie informacji o wpisie w bazie. W zakresie danych zbieranych przez BIK może Pan wypełniony wniosek złożyć osobiście w Biurze Obsługi Klienta, lub wysłać listem poleconym na adres Biuro Obsługi Klienta BIK S.A. ul. Postępu 17A, 02-676 Warszawa z dopiskiem – Raport. Wniosek o wydanie takiego raportu podlega opłacie (informacje można uzyskać na stronie BIK). Należy zaznaczyć, że BIK nie jest uprawniony do dokonywania zmian danych przetwarzanych w bazie BIK. Zmiany takie dokonywane są wyłącznie przez bank, z którego pochodzą dane i tylko przezeń mogą zostać skorygowane lub zaktualizowane. BIK nie udziela także żadnych telefonicznych informacji na temat danych przechowywanych w bazie. Po uzyskaniu informacji o banku, który dokonał wpisu można żądać usunięcia danych lub ich sprostowania. Należy także zaznaczyć, że dane w bazach bankowych są co do zasady przetwarzane przez okres 10 lat, od dnia dokonania wpisu.
 
Reasumując, musi Pan ustalić jaki bank wpisał Pana do jakiej bazy i kwestę zmiany lub usunięcia wpisu. Może Pan także poczekać, aż upłynie okres lat 10 od chwili dokonania wpisu.
 
Porady prawne
Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2010-02-27
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo cywilne, Prawo administracyjne
Słowa kluczowe: ochrona danych osobowych
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.