Czy jestem zobowiązany spłacać kredyty zaciągnięte w kilkunastu bankach przez małżonka. Te kilkanaście kredytów zaciągniętych było bez mojej wiedzy i na niewiadomy cel. Posiadamy wspólność oraz majątek w postaci wspólnego mieszkania. Dochód zadłużonego małżonka wynosi 850 zł a suma rat kredytowych wynosi ponad 3.5 tys. złotych miesięcznie.
Najpierw należy zaznaczyć, że jeżeli tytuł egzekucyjny, przeciwko dłużnikowi powstał przed wejściem w życie ustawy nowelizacyjnej kodeks rodzinny i opiekuńczy, czyli przed dniem 20.01.2005 roku, wówczas do postępowania o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika, a co za tym idzie również do postępowania egzekucyjnego, stosuje się przepisy w brzmieniu sprzed nowelizacji, natomiast jeżeli tytuł egzekucyjny powstał po dniu 20.01.2005 roku, do postępowania tego powinny być stosowane przepisy znowelizowane, a wniosek o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika, oddalony. Nowelizacja zawiera korzystniejszą z punktu widzenia małżonka dłużnika sytuację. Z uwagi, że w opisanym stanie faktycznym nie zostało określone w jakim czasie powstał tytuł egzekucyjny przyjmujemy, że nastąpiło to po wejściu w życie noweli.
Jeżeli współmałżonek zaciągnął zobowiązanie kredytowe bez zgody współmałżonka, wówczas odpowiedzialność za te długi spoczywa na tym małżonku, który zaciągał kredyt. Zgodnie z art. 41 § 2 k.r.o. (kodeksu rodzinnego i opiekuńczego), jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie bez zgody drugiego małżonka wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw (prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy), a jeżeli wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, także z przedmiotów majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa. Zgodnie z art. 787 k.p.c. (kodeksu postępowania cywilnego), tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim sąd nada klauzulę wykonalności także przeciwko jej małżonkowi z ograniczeniem jego odpowiedzialności do majątku objętego wspólnością majątkową, jeżeli wierzyciel wykaże dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika.
Reasumując, w opisanym stanie faktycznym, gdy zobowiązania kredytowe zostały zaciągnięte bez zgody współmałżonka, wierzyciel nie będzie w stanie uzyskać klauzuli wykonalności na Panią jako współmałżonka, a tym samym nie będzie mógł prowadzić w stosunku do Pani egzekucji ani do składników majątku wspólnego małżonków, poza wynagrodzeniem małżonka, ze składników majątku osobistego dłużnika, oraz z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej.
Porady prawne