Sprawa dotyczy nierównego podziału majątku przez moją mamę. Mama bratu i siostrze dała nieruchomość. Mi matka jedynie dała pokój na poddaszu, w którym mieszkam. Taki podział jest dla mnie krzywdzący. Czy mogę domagać się sprawiedliwego podziału przed sadem?
Każda osoba może swobodnie rozporządzać swoim majątkiem, co wynika z treści art. 140 k.c. (w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą). Rozporządzanie rzeczą oznacza zarówno dokonywanie darowizn na rzecz innych osób, jak też jej zbycie czy obciążenie (np. hipoteką).
Dopiero w razie śmierci, najbliższa rodzina może mieć pewne roszczenia związane z zachowkiem. Zgodnie z art. 991 § 2 k.c. jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia. Uprawnionymi do zachowku są zstępni (dzieci, wnuki), małżonek oraz rodzice spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy. Należy im się co do zasady połowa wartości udziału spadkowego jaki przypadłby im w przypadku dziedziczenia na mocy ustawy, a jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym. Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób nie będących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku. W opisanym stanie faktycznym darowizny zostały dokonane na rzecz osób uprawnionych do zachowku, więc nie będzie tu wchodzić termin ograniczający dokonanie darowizn. Roszczenie o zachowek będzie przysługiwało Pani wobec obdarowanych (rodzeństwa), z tym zastrzeżeniem, że jeżeli obdarowany sam jest uprawniony do zachowku, ponosi on odpowiedzialność względem innych uprawnionych do zachowku tylko do wysokości nadwyżki przekraczającej jego własny zachowek.
Reasumując, w obecnej chwili nie ma Pani możliwości prawnych sprzeciwić się swobodnemu rozporządzaniu majątkiem przez Pani matkę, która jest jego właścicielem.
Porady prawne