Kalendarium: Brak wydarzeń na dziś
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Koszty adwokackie w sprawie o podział majątku wspólnego

Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: adwokat

Ile kosztuje wynajęcie adwokata, w sprawie o podział majątku wspólnego?

Kwestie wynagrodzenia adwokata są ustalane przez klienta oraz adwokata w umowie, która ich łączy. Ceny takiej usługi zależą od wielu czynników, m. in. stopnia skomplikowania sprawy, także miejscowości w której adwokat prowadzi kancelarie. W dużych miastach ceny usług prawniczych co do zasady są wyższe niż w mniejszych miejscowościach. Ponadto cena usługi zależna jest także od renomy samej kancelarii.
R E K L A M A
 
Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 roku, w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu, określa jedynie stawki minimalne opłat za czynności adwokackie. Co do zasady stawki minimalne uzależnione są od wartości przedmiotu sprawy i wynoszą:
1)     do 500 zł - 60 zł;
2)     powyżej 500 zł do 1.500 zł - 180 zł;
3)     powyżej 1.500 zł do 5.000 zł - 600 zł;
4)     powyżej 5.000 zł do 10.000 zł - 1.200 zł;
5)     powyżej 10.000 zł do 50.000 zł - 2.400 zł;
6)     powyżej 50.000 zł do 200.000 zł - 3.600 zł;
7)     powyżej 200.000 zł - 7.200 zł.
Zgodnie z rozporządzeniem, w przypadku sprawy o podział majątku wspólnego między małżonkami przyjmuje się stawkę obliczoną od wartości udziału (jak wyżej). Jeżeli jednak podział następuje na zgodny wniosek małżonków - stawka minimalna wynosi 50% tej stawki.
 
Porady prawne / Pomoc prawna
Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2009-08-11
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: adwokat
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:

Wasze komentarze

® 2008 - 2014 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.