Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Aby skutecznie objąć składniki masy spadkowej konieczne jest przeprowadzenie postępowania spadkowego

Po śmierci ojca na mocy dziedziczenia ustawowego otrzymałem połowe majątku wraz z dobrodziejstwem inwentarza. W 1993 roku moja mama ponownie wyszła za mąż. Niestety pomimo zapisu testamentowego, nie jestem uwzględniony jako współwłaściciel w księdze wieczystej. Jakie kroki powinienem podjąć, aby decyzje majątkowe dotyczące nieruchomości, których z mocy ustawy stałem się współwłaścicielem wymagały również mojego podpisu (np. zgoda na sprzedaż, na wykonanie przyłącza wodnego, kanalizacyjnego - mimo, iż jestem pełnoletni, adresatem tych dokumentów urzędowych jest wyłącznie moja mama)?

Oczywiście konieczne jest przeprowadzenie postępowania spadkowego przed sądem w celu uzyskania postanowienia sądu o nabyciu spadku. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek do sądu o wydanie postanowienia o nabyciu spadku.

Mając takie postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, należy przeprowadzić dział spadku, jeżeli w postanowieniu sądu jako spadkobiercy występuje więcej niż jedna osoba. Dział spadku może byc przeprowadzony w formie umowy pomiędzy spadkobiercami albo w wyniku postępowania sądowego o dział spadku. Dopiero po przeprowadzeniu tego postępowania o spadkowego będzie Pan mógł dokonać niezbędnych zmian w księdze wieczystej nieruchomości. Mając postanowienie sądu musiałby Pan w każdym z urzędów zgłosić zmianę dot. stanu prawnego nieruchomości.

Brak przeprowadzenia powyższego postępowania nie powoduje, iż nie jest Pan właścicielem nieruchomości, jednakże w stosunkach z osobami trzecimi zgodnie z ogólnie przyjętą zasadą rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych, dla osób trzecich to co jest zapisane w księdze wieczystej jest wiarygodne. Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych polega na tym, że odpłatne nabycie nieruchomości w dobrej wierze od osoby ujawnionej w księdze wieczystej jako jej właściciel lub użytkownik wieczysty jest prawnie skuteczne, choćby takiej osobie prawo własności lub użytkowania wieczystego w rzeczywistości nie przysługiwało (art. 5 ustawy o księgach wieczystych i hipotece).

Porady prawne / Pomoc prawna
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2006-08-20
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: spadek, stwierdzenie nabycia spadku, spadkobierca, spadkodawca, objęcie spadku
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.