Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Jak objąć sądowenie spadek - postępowanie spadkowe

Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: spadek

Jak wygląda postępowanie spadkowe, składam wniosek do sądu rejonowego o stwierdzenie nabycia spadku na podstawie ustawy, a później po decyzji sądu i po uzyskaniu zgody pozostałych osób uczestniczących, które zrzekną się na mnie spadku, dysponuje nim. Proszę o potwierdzenie czy istnieje inna droga krótsza załatwienia w/w sprawy? Mam jeszcze takie wątpliwości – mój ojciec był jednym z czterech dziedziczących po równo siostrzeńców. W przypadku gdy któryś z siostrzeńców nie żył dziedziczyły po nim tylko dzieci - żyjące żony były wyłączone ze spadku - tego nie rozumiem. Czy także w tym przypadku żyjąca żona ojca, a moja matka nie dziedziczy?

W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. W braku zstępnych (dzieci, wnuki) spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek, rodzice i rodzeństwo. Udział spadkowy małżonka, który dziedziczy w zbiegu bądź z rodzicami, bądź z rodzeństwem, bądź z rodzicami i rodzeństwem spadkodawcy, wynosi połowę spadku.


Reasumując, jeżeli dzieci spadkodawcy nie mogły dziedziczyć bo nie dożyły otwarcia spadku, to spadek dziedziczą ich dzieci (dalsi zstępni). Spadkobiercą nie są natomiast żony tych zstępnych, czyli w przypadku opisanym przez Pana dziedziczy tylko Pana ojciec, a nie Pańska matka. Sytuacja taka jest spowodowana prostą zależnością, spadek dzieli się równo pomiędzy dzieci po zmarłym dziecku spadkodawcy (jeżeli miał dwoje dzieci to po połowie), niezależnie czy są one w związku małżeńskim czy nie. Nie ma uzasadnienia aby spadek z ustawy należał się osobie obcej do spadkodawcy, a co gdyby małżeństwo żyło w separacji albo się rozwodziło – dlaczego obca osoba do spadkodawcy miałaby po nim dziedziczyć z pokrzywdzeniem jego zstępnych?

W postępowaniu spadkowym należy złożyć wniosek do sądu o stwierdzenie nabycia spadku. Każdy ze spadkobierców w toku tego postępowania może zrzec się spadku. Gdy dziedziczy kilku spadkobierców (nie muszą się wszyscy zrzec) konieczne jest dokonanie działu spadku. Dział spadku może nastąpić bądź na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami, bądź na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców. Jeżeli do spadku należy nieruchomość, umowa o dział powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Umowa o dział spadku może np. przewidywać spłacenie jednego ze spadkobierców przez drugiego w zamian za zrzeczenie się spadku.

Aby formalnie spadkobierca stał się właścicielem rzeczy odziedziczonych, nie ma innej drogi jak droga sądowa. Można się dogadać z innym spadkobiercami w zakresie działu spadku, czy też zrzeczenia się dziedziczenia ale tak czy inaczej należy przeprowadzić formalnie postępowanie spadkowe.

Porady prawne / Pomoc prawna
www.SerwisPrawa.pl

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2006-08-14
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: spadek
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.