Jak wygląda postępowanie spadkowe, składam wniosek do sądu rejonowego o stwierdzenie nabycia spadku na podstawie ustawy, a później po decyzji sądu i po uzyskaniu zgody pozostałych osób uczestniczących, które zrzekną się na mnie spadku, dysponuje nim. Proszę o potwierdzenie czy istnieje inna droga krótsza załatwienia w/w sprawy? Mam jeszcze takie wątpliwości – mój ojciec był jednym z czterech dziedziczących po równo siostrzeńców. W przypadku gdy któryś z siostrzeńców nie żył dziedziczyły po nim tylko dzieci - żyjące żony były wyłączone ze spadku - tego nie rozumiem. Czy także w tym przypadku żyjąca żona ojca, a moja matka nie dziedziczy?
W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. W braku zstępnych (dzieci, wnuki) spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek, rodzice i rodzeństwo. Udział spadkowy małżonka, który dziedziczy w zbiegu bądź z rodzicami, bądź z rodzeństwem, bądź z rodzicami i rodzeństwem spadkodawcy, wynosi połowę spadku.
W postępowaniu spadkowym należy złożyć wniosek do sądu o stwierdzenie nabycia spadku. Każdy ze spadkobierców w toku tego postępowania może zrzec się spadku. Gdy dziedziczy kilku spadkobierców (nie muszą się wszyscy zrzec) konieczne jest dokonanie działu spadku. Dział spadku może nastąpić bądź na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami, bądź na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców. Jeżeli do spadku należy nieruchomość, umowa o dział powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Umowa o dział spadku może np. przewidywać spłacenie jednego ze spadkobierców przez drugiego w zamian za zrzeczenie się spadku.
Aby formalnie spadkobierca stał się właścicielem rzeczy odziedziczonych, nie ma innej drogi jak droga sądowa. Można się dogadać z innym spadkobiercami w zakresie działu spadku, czy też zrzeczenia się dziedziczenia ale tak czy inaczej należy przeprowadzić formalnie postępowanie spadkowe.
Porady prawne / Pomoc prawna
www.SerwisPrawa.pl
Data: | 2006-08-14 |
Autor/źródło: | Zespół serwisu SerwisPrawa.pl |
Kategoria: | Prawo cywilne |
Słowa kluczowe: | spadek |