Otrzymałam od babki działkę kupioną sto lat temu od niemieckiego gospodarza. Na tej działce była ustanowiona służebność osobista innych Niemców. Moi pradziadkowie i dziadkowie nic z tym nie zrobili i ta służebność przetrwała po dziś dzień, z tym że te osoby gdyby żyły miałyby po 150 lat lub więcej. Problem polega na tym, że przez zawirowania historyczne niemożliwe jest odnalezienie aktów zgonu. Próbowałam w archiwum państwowym. W jaki inny sposób można usunąć taką służebność?
Zgodnie z art. 293 § 1 k.c. służebność gruntowa wygasa wskutek niewykonywania przez lat dziesięć. W opisanym zatem przypadku z mocy samego prawa służebność wygasła. Należy zatem złożyć odpowiedni wniosek do sądu wieczysto księgowego o wykreślenie z ksiąg wieczystych prowadzonej dla przedmiotowej nieruchomości, wpisanej służebności na rzecz opisanych osób.
We wniosku winien Pan wskazać na nie wykonywanie służebności od co najmniej lat 10 oraz na ewentualny wiek tych osób, a następnie powołać się na treść art. 228 § 1 k.p.c. (kodeksu postępowania cywilnego), zgodnie z którym, fakty powszechnie znane nie wymagają dowodu. Naszym zdaniem takim faktem powszechnie znanym jest to, że maksymalny okres życia człowieka wynosi trochę ponad 100 lat, a żadnemu człowiekowi nie udało się dożyć lat 150.
Porady prawne / Pomoc prawna