Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Jak obliczyć kwotę należnego zachowku

Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: zachowek

Moja mama zmarła, a w testamencie, który został otwarty w 2008 roku jedynym spadkobiercą uczyniła mojego brata. Cały spadek tj. połowę domu o wartości 144 tys. zł nabył mój brat jako spadkobierca testamentowy. Oprócz mojego brata i mnie żyje jescze nasz ojciec, który nadal jest właścicielem połowy domu. Jako spadkobierca ustawowy mam zamiar wystąpić do sądu o należny mi zachowek. Proszę o obliczenie i podanie kwoty należnego mi zachowku po zmarłej mamie.

Zgodnie z art. 991 k.c. (kodeksu cywilnego), zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek).  Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.
Obecnie przedmiotem Pani roszczeń o zachowek może być jedynie wartość spadku po zmarłej matce. Zakładając, że na masę spadkową po zmarłej składa się jedynie ½ udziału w przedmiotowej nieruchomości, a także że nie otrzymała Pani za życia spadkodawcy żadnych darowizn, które byłby doliczone na potrzeby wyliczenia zachowku do spadku, to przysługuje Pani roszczenie o zachowek w wysokości ½ wartości tego co otrzymałaby Pani jako spadkobierca ustawowy (2/3 jeżeli jest Pani trwale niezdolna do pracy).
Zgodnie z art. 931 § 1 k.c. w przypadku dziedziczenia ustawowego, w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. W opisanym przypadku dziedziczyli by z mocy ustawy Pani ojciec oraz Pani z bratem, wszyscy w częściach równych (przy wartości spadku w wysokości 72 tys. zł, udział każdego ze spadkobierców wynosiłby 24 tys. zł). Z tak obliczonej kwoty należnego Pani spadku z ustawy, może Pani żądać zachowku w wysokości ½ tego co otrzymałaby Pani z mocy ustawy, czyli roszczenie o należny dla Pani zachowek wynosi 12 tys. zł (lub 16 tys. zł w przypadku gdy jest Pani trwale niezdolna do pracy – wówczas zachowek wynosi 2/3 tego co dziedziczyłaby Pani z mocy ustawy).  
 
Porady prawne
Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2008-12-31
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: zachowek
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.