Sąd prawomocnym wyrokiem sąd rozwiązał małżeństwo, a także obarczył mnie alimentami na rzecz żony. Żona wystąpiła do komornika o kontynuowanie egzekucji, gdyż miała postanowienie nakazujące wypłatę części mojego wynagrodzenia do jej rąk, jako zabezpieczenie kosztów utrzymania rodziny. Komornik prowadzi w dalszym ciągu sprawę pod starą sygnaturą akt. Wydaje mi się, że postępowanie zabezpieczające regulują inne przepisy niż przepisy alimentacyjne. Złożyłem odrębny wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego. Czy jest to prawidłowe?
Zgodnie z art. 28 § 1 k.r.o. (kodeksu rodzinnego i opiekuńczego) jeżeli jeden z małżonków pozostających we wspólnym pożyciu nie spełnia ciążącego na nim obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, sąd może nakazać, ażeby wynagrodzenie za pracę albo inne należności przypadające temu małżonkowi były w całości lub w części wypłacane do rąk drugiego małżonka.
Nakaz powyższy zachowuje moc mimo ustania po jego wydaniu wspólnego pożycia małżonków. Sąd może jednak na wniosek każdego z małżonków nakaz ten zmienić albo uchylić.
Jeżeli wspólne pożycie małżonków ustało, małżonek zobowiązany z art. 28 k.r.o. może domagać się uchylenia wydanego na podstawie tego przepisu orzeczenia w trybie nieprocesowym (bez przeprowadzania rozprawy sadowej).
W powyższej sprawie winien Pan zatem złożyć wniosek do sądu o uchylenie orzeczenia, na podstawie którego komornik prowadzi egzekucję. Jednocześnie w tym wniosku może Pan wnieść o zabezpieczenie swojego roszczenia, polegające na wstrzymaniu (zawieszeniu) postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez komornika do czasu wydania przez sąd orzeczenia w tej sprawie.
Porady prawne