Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Pełnoletnie dziecko jest stroną w sprawie o alimenty

Mąż chce ubiegać się o obniżenie kwoty alimentacyjnej na córkę (dziecko nieślubne), która ma 19 lat, kto ma być osobą pozwaną córka, czy matka która do tej pory występowała na rzecz małoletniej córki. Dodam ze z dzieckiem nie jest utrzymywany kontakt alimenty są pobierane przez komornika a ostatnia sprawa sądowa była, w 1992 kiedy to matka dziecka występowała o podwyższenie kwoty alimentacyjnej na rzecz małoletniej córki.

W sprawach a alimenty na nieletnie dzieci stroną postępowania jest zawsze uprawniony do alimentacji, czyli w tym przypadku małoletni, jednakże z uwagi na brak zdolności do czynności prawnych, w imieniu małoletniego występuje jego ustawowy przedstawiciel (w tym przypadku matka). W przypadku, gdy dziecko posiada już pełną zdolność do czynności prawnych (ukończenie 18 roku życia, jeżeli nie zachodzą przesłanki takie jak ubezwłasnowolnienie itp.), dziecko to występuje osobiście w postępowaniu jako strona takiego postępowania. Jeżeli zatem alimenty przyznane były tylko na rzecz małoletniego dziecka, to po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności ono będzie stroną tego postępowania. Może zaistnieć także sytuacja, że alimenty przyznane będą także na byłego małżonka (także po ustaniu małżeństwa istnieje obowiązek alimentacyjny), to wówczas stroną postępowania w sprawie o alimenty może być ten małżonek.


Co do zmiany wyroku zasądzającego alimenty, to istotnie w przypadku zmiany sytuacji zarówno samego uprawnionego do alimentów (dziecka) jak i zobowiązanego (ojca) może nastąpić na wniosek jednej z tych stron zmiana orzeczenia.

Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dzieci powstaje z chwilą urodzenia się dziecka i wygasa, gdy dziecko się usamodzielni. Uzyskanie pełnoletniości nie kończy tego obowiązku, gdy dziecko się uczy, bądź nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie (Np. z powodu bezrobocia obowiązek alimentacyjny trwa nadal). Obowiązek ten nigdy nie wygaśnie, jeżeli dziecko Np. z powodu kalectwa czy choroby psychicznej nie jest w stanie utrzymywać się samodzielnie.

Porady prawne / Pomoc prawna
www.SerwisPrawa.pl

Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.