Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Dzieci dłużnika mogą ponosić odpowiedzialność za długi rodziców

Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: długi spadkowe, długi

W roku 1999 roku zamknęłam firmę i zostałam z licznymi długami. Czy moje dzieci będą musiały spłacać te długi po podjęciu pracy, po ukończeniu szkoły lub po mojej śmierci?

Zasadniczo długi rodziców nie przechodzą na dzieci. Sytuacja, w której dzieci odpowiadają za długi rodziców, to zasadniczo dwa przypadki. Pierwszy to taki, w którym osoby te poręczyły za zobowiązania (np. podpisały weksel, oświadczenie o poręczeniu itp.). Druga sytuacja zachodzi w przypadku dziedziczenia. Zgodnie z art. 922 § 1 k.c. (kodeksu cywilnego), prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej. 
R E K L A M A
Z przepisu tego wynika jednoznacznie, że na spadkobierców przechodzą także obowiązki majątkowe zmarłego, które należy rozumieć m. in. jako długi po spadkodawcy. Należy jednak pamiętać, że spadkobierca może ograniczyć swoją odpowiedzialność za długi spadkowe. W myśl art. 1012 k.c. spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić. Zatem tylko przyjęcie proste spadku powoduje powstanie odpowiedzialności za długi po zmarłym spadkodawcy, odrzucenie spadku i przyjęcie go z dobrodziejstwem inwentarza nie skutkuje przejęciem długów po spadkodawcy. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone jednak w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.  Brak takiego oświadczenia spadkobiercy w tym sześciomiesięcznym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku.
 
Reasumując, aby Pani dzieci nie dziedziczyły długów po Pani, muszą one złożyć w odpowiednim terminie (6 miesięcy), oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza lub winny spadek odrzucić. W przeciwnym wypadku staną się one spadkobiercami, którzy przyjęli spadek wprost, czyli z długami jakie Panią obciążały.
 
Porady prawne / Pomoc prawna
Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2008-10-23
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: długi spadkowe, długi
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:

Wasze komentarze

® 2008 - 2014 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.