Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Odpowiedź na odpowiedź pozwanego na pozew

Otrzymałem z sądu odpowiedź pozwanego na pozew. Czy na odpowiedź pozwanego piszę też odpowiedź do sądu, czy czekam na wezwanie sądu i w trakcie rozprawy udzielam odpowiedzi i wyjaśnień?

Złożenie przez pozwanego odpowiedzi na pozew jest jego sposobem na ustosunkowanie się w sposób procesowy do złożonego pozwu. Nie ma faromalnego obowiązku wnoszenia dalszego odpowiadania na odpowiedź na pozew, choć strony mogą co do zasady aż do zakończenia rozpoznania sprawy w sądzie I instancji zgłaszać wnioski dowodowe oraz wnosić pisma procesowe. W przypadku gdy strona jest reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika (adwokat, radca prawny), przewodniczący może zobowiazać do złożenia w odpowiednim terminie pisma przygotowawczego, w którym strona będzie zobowiazana do powołania wszystkich twierdzeń, zarzutów i dowodów, pod eygorem utraty prawa do powoływania ich w toku dalszego postępowania. Jest to tzw. prekluzja dowodowa, która ma ten skutek, że sąd w dalszej części postępowania rozpoznawczego może pominą te dowody, które nie zostały zgłoszone po wezwaniu przewodniczącego.   
 
Zgodnie z art. 207 § 2 k.p.c. w sprawach zawiłych lub rozrachunkowych przewodniczący może zarządzić przed pierwszą rozprawą wniesienie odpowiedzi na pozew lub także w miarę potrzeby wymianę przez strony dalszych pism przygotowawczych, przy czym oznaczy porządek składania pism, termin, w którym pisma należy złożyć, i okoliczności, które mają być wyjaśnione. W toku sprawy wymianę pism może zarządzić sąd. 
Reasumując, w opisanym stanie faktycznym, odpisywanie na odpowiedź na pozew nie jest wymagana chyba, że chciałby Pan w takiej odpowiedzi powołać się na kolejne dowody, przywołać jakieś okoliczności lub fakty, które nie zostały zgłoszone przez Pana w samym pozwie, wówczas może Pan wnieść taką odpowiedź. Należy zaznaczyć, że co do zasady, nie wniesienie odpowiedzi na odpowiedź na pozew, nie wywołuje żadnych skutków. Jedyne skutki jakie mogą zaistnieć wynikają z samej prekluzji dowodowej, czyli obowiazku zgłaszania faktów i dowodów w odpowiednim czasie postępowania rozpoznawczego (w postępowaniu gospodarczym, należy od razu powołać wszelkie fakty i dowody). 
 
Porady prawne
Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2008-10-09
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo cywilne, Prawo rodzinne i opiekuńcze, Procedura sądowa
Słowa kluczowe: odpowiedź na pozew
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Polecana kancelaria prawna
Kancelaria radców prawnych
Kancelaria Radców Prawnych Wiatr i Partnerzy
Porady prawne dla firm i instytucji, Prawo handlowe
Informacja o kancelarii pochodzi z Bazy prawników SerwisPrawa.pl
Nasi partnerzy
  • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
  • Jakość obsługi
  • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
  • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
  • Kaspersky
  • elsa
  • CBIT.pl
  • Enterprise-Gamification
  • msejf
  • Lazarski
  • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
  • Atlassian
Zobacz także
  • Kanały RSS
  • Facebook
  • Google+
® 2008 - 2014 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.