Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Chwila nabycia spadku

Kategoria: Prawo cywilne, Prawo podatkowe
Słowa kluczowe: spadek

W maju 2006 roku zmarł mój ojciec, zaś w czerwcu 2007 roku moja matka. Rodzice uczynili mnie jedynym spadkobiercą, co potwierdził sąd w orzeczeniu ze stycznia 2008 roku, stwierdzającym nabycie przeze mnie spadku w całości. W związku z powyższym mam pytanie kiedy nastąpiło nabycie przeze mnie własności spadku. Czy nastąpiło gdy uprawomocniło się postanowienie sądu, czy może z chwilą śmierci ojca i śmierci matki? Czy może w jeszcze innym terminie?

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku, o podatku od spadków i darowizn, obowiązek podatkowy powstaje przy nabyciu w drodze dziedziczenia - z chwilą przyjęcia spadku. W stosunku do Pana rodziców także na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn, obowiązek podatkowy powstaje przy nabyciu w drodze zasiedzenia - z chwilą uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego zasiedzenie. Na uwagę zasługuje jednak także wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 09.01.2002 roku, sygn. akt III SA 2221/00, który stwierdził, że w przypadku stwierdzenia nabycia spadku w drodze postanowienia sądowego, obowiązek podatkowy powstaje nie z chwilą przyjęcia spadku, lecz z chwilą uprawomocnienia się postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku (art. 6 ust. 4 powołanej ustawy).


Nie mniej jednak czas powstania obowiązku podatkowego w przypadku dziedziczenia, nie jest tożsamy z chwilą nabycia spadku. Stosownie do art. 925 k.c. (kodeksu cywilnego) nabycie spadku przez spadkobierców następuje skutecznie już z chwilą otwarcia spadku, a więc śmierci spadkodawcy. Postanowienie sądu stwierdzające nabycie spadku ma jedynie charakter orzeczenia ustalającego istniejący stan prawny (orzeczenie deklaratoryjne). Mówiąc jednym słowem, w dniu śmierci ojca nabył Pan po nim spadek, w tym jego udział w majątku wspólnym małżonków (rodziców), który co do zasady wynosi połowę tego majątku, a w dniu śmierci Pana matki, nabył Pan spadek po matce.
 
Porady prawne / Pomoc prawna
Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2008-09-09
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo cywilne, Prawo podatkowe
Słowa kluczowe: spadek
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
  • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
  • Jakość obsługi
  • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
  • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
  • Kaspersky
  • elsa
  • CBIT.pl
  • Enterprise-Gamification
  • Lazarski
  • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
  • Atlassian
Zobacz także
  • Kanały RSS
  • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.