KATEGORIE
- Opieka społeczna
- Prawo
- Prawo administracyjne
- Prawo autorskie
- Prawo budowlane
- Prawo cywilne
- Prawo finansowe
- Prawo gospodarcze
- Prawo karne
- Prawo konstytucyjne
- Prawo międzynarodowe prywatne
- Prawo obce
- Prawo podatkowe
- Prawo pracy
- Prawo rodzinne i opiekuńcze
- Prawo spółdzielcze
- Procedura sądowa
- Wzory pism
SONDA
Jak szukać dobrego prawnika?
Najpopularniejsze
- Otrzymana darowizna a konieczność wypłaty zachowku
- Koszty związane z egzekucją ponosi dłużnik
- Odszkodowanie za zamowanie lokalu bez tytułu prawnego
- Wszyscy członkowie wspólnoty winni ponosić takie same opłaty za korzystanie z elementów wspólnych
- Zwołanie wspólnoty może skutecznie zobowiązać jej zarząd do podjęcia określonego dziłania
- Na skróty
Niezachowanie formy pisemnej przy umowie o roboty budowlane ma daleko idące konsekwencje
Kategoria:
Prawo cywilne
Słowa kluczowe: roboty budowlane, budowlane prawo, umowa, umowa o roboty budowlane, Prawo budowlane, forma, forma pisemna, konsekwencje
Słowa kluczowe: roboty budowlane, budowlane prawo, umowa, umowa o roboty budowlane, Prawo budowlane, forma, forma pisemna, konsekwencje
Prowadzę małą firmę budowlaną. W kwietniu tego roku dostałem zlecenie poprzez zaprzyjaźnioną osobę na remont dwu mieszkań pod wynajem. Z uwagi na koleżeński układ nie podpisałem z inwestorem umowy. Prace zostały wykonane do końca maja, inwestor odebrał klucze od pierwszego mieszkania i je wynajął po czym przy drugim mieszkaniu po wykonaniu wszystkich prac odebrał klucze i zaczął opowiadać, że jemu się to nie podoba. Na prośbę o pisemne zgłoszenie o ewentualnych usterkach, przekazał mi telefonicznie abym wysłał mu smsa z kwotą do zapłaty za remont. Smsa nie dostał i telefonów nie odbiera od dwóch miesięcy. Ja przygotowałem sobie kosztorys remontu sporządzony przez uprawnionego kosztorysanta i co mam teraz z tym zrobić?
W opisanym przypadku zawarł Pan umowę o roboty budowlane, określoną w art. 646 k.c. Zgodnie z tym przepisem umowa o roboty budowlane polega na ty, że wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia. Nie zachowanie formy pisemnej (bez rygoru nieważności) zastrzeżonej dla umowy o roboty budowlane ma ten skutek, że w razie niezachowania zastrzeżonej formy nie jest w sporze dopuszczalny dowód ze świadków ani dowód z przesłuchania stron na fakt dokonania czynności (art. 74 § 1 k.c.). Zasadniczo podstawowa kwestia to czy zawarta umowa jest między przedsiębiorcami, czy między osobami fizycznymi lub przedsiębiorcę z osobą fizyczną. W przypadku gdy umowa nie jest zawarta między przedsiębiorcami, to praktycznie z uwagi na niezachowanie formy pisemnej (wymaganej przez prawo), uniemożliwia Panu dochodzenie roszczeń z przedmiotowej umowy na drodze sądowej. Nie będzie Pan mógł w sprawie powołać świadków, a sąd nie będzie także przesłuchiwał Pana na tą okoliczność. Powyższe zapisy nie mają zastosowania w stosunkach pomiędzy przedsiębiorcami, tym samym może Pan wnieść powództwo i jako dowód w sprawie wskazać świadków.
Reasumując, jeżeli umowa zawarta jest między przedsiębiorcami, obecnie winien Pan pisemnie wezwać inwestora (za zwrotnym poświadczeniem odbioru) do zapłaty kwoty wynikającej z kosztorysu robót. Brak zapłaty w wyznaczonym przez Pana terminie, będzie Pana uprawniał do skierowania powództwa o zapłatę do sądu. Może także wystawić Pan fakturę i przedstawić ją inwestorowi do zapłaty, jednakże wówczas będzie Pan musiał odprowadzić podatek VAT. Wówczas do pozwu doręczy Pan także fakturę. Jeżeli jednak inwestorem jest osoba fizyczna, to brak formy pisemnej zasadniczo wyklucza sprawę sądową.
Może Pan rozważyć także (niezależnie od tego czy inwestorem jest osoba fizyczna czy prawna) złożenie zawiadomienia do organów ścigania, w związku z uzasadnionym podejrzeniem popełnienia przestępstwa oszustwa określonego w art. 286 § 1 k.k. (kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8). Z opisanego stanu faktycznego można wnioskować, że zachodzą pewne przesłanki uzasadniające takie twierdzenie, jednakże dopiero dogłębne zapoznanie się ze stanem faktycznym oraz posiadanymi przez Pana dowodami może stanowić podstawę do złożenia takiego zawiadomienia, w związku z powyższym winien Pan się udać do prawnika, który prowadzi kancelarię w miejscu Pańskiego zamieszkania.
Porady prawne / Pomoc prawna
| Data: | 2008-08-30 |
| Autor/źródło: | Zespół serwisu SerwisPrawa.pl |
| Kategoria: | Prawo cywilne |
| Słowa kluczowe: | roboty budowlane, budowlane prawo, umowa, umowa o roboty budowlane, Prawo budowlane, forma, forma pisemna, konsekwencje |
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.





Wasze komentarze Napisz swój komentarz
Ta publikacja nie została jeszcze przez nikogo skomentowana - bądź pierwszy!