Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Brak stwierdzenia nabycia spadku powoduje konieczność przeprowadzenia dwóch postępowań spadkowych

Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: spadek

W 1974 roku ojciec mojego teścia odziedziczył 1/2 domu (orzeczenie sądu o nabyciu spadku). W tym czasie był już żonaty i miał 2 synów (w tym mojego teścia). Zmarł w 1985 roku nie zostawiając testamentu. Jego żona mieszkała w odziedziczonej przez niego nieruchomości do śmierci w 2004 roku bez orzeczenia sądu o podziale spadku pomiędzy nią a dzieci. W chwili obecnej teść chce złożyć wniosek o nabycie spadku wspólnie z bratem. Czy należy złożyć dwa oddzielne wnioski (czyli po ojcu i po matce), czy ze względu na śmierć matki można złożyć tylko wniosek o podział po połowie między braci spadku po ojcu. A jeśli mają być dwa wnioski, to czy w pierwszym o spadek po ojcu należy umieścić jako spadkobiercę 1/2 nieżyjącą matkę, a w drugim występować tylko o podział reszty, która należała się matce po mężu?

Należy przeprowadzić dwa odrębne postępowania spadkowe, jedno postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym w 1985 roku ojcu, oraz drugie postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłej w 2004 roku matce, jednakże w odwrotnej kolejności. Czyli w pierwszej kolejności muszą Państwo złożyć wniosek do sadu o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłej matce, dopiero po uprawomocnieniu się postanowienia sądu w tym zakresie osoby, które uznane zostaną za spadkobierców po zmarłej będą mogły uczestniczyć w jej miejsce w postępowaniu spadkowym po zmarłym w 1985 roku ojcu (możliwy jest takze jednoczesny wniosek o stwierdzenie nabycia spadku wraz z działem spadku).
Podobne stanowisko zajął Sąd Najwyższy w postanowianiu z dnia 23 czerwca 1967 roku, sygn. akt III CR 104/67, w którym stwierdził, że stwierdzenie nabycia spadku względem części majątku spadkowego albo tylko w stosunku do niektórych spadkobierców jest niedopuszczalne. Sąd zatem nie może prowadzić postępowania spadkowego po ojcu, bez wydanego wcześniej postanowienia ustalającego spadkobierców po zmarłej matce.
 
Porady prawne
Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2008-06-26
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: spadek
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.