Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Odszkodowanie od gminy za niedostarczenie lokalu socjalnego

Jestem właścicielem budynku, w którym zamieszkuje od 10 lat kobieta. Nie posiada ona tytułu prawnego, opłaca tylko media. Uzyskałam na nią wyrok eksmisyjny ze wskazaniem na lokal socjalny. Mimo moich pism osoba ta nadal nie płaci. Kiedy otrzyma lokal zastępczy nie wiadomo. Co mogę zrobić żeby otrzymać jakiekolwiek pieniądze?

Jeżeli osoba zajmująca lokal mieszkalny nie posiada do niego tytułu prawnego zobowiązana jest uiszczać właścicielowi odszkodowanie za czas zajmowania tego lokalu bez tytułu prawnego. W takim przypadku per analogia stosuje się przepisy art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym osoby zajmujące lokal bez tytułu prawnego są obowiązane do dnia opróżnienia lokalu co miesiąc uiszczać odszkodowanie.

 

 

Odszkodowanie to odpowiada wysokości czynszu, jaki właściciel mógłby otrzymać z tytułu najmu lokalu. Jeżeli odszkodowanie nie pokrywa poniesionych strat, właściciel może żądać od osoby, która zajmuje lokal bez tytułu prawnego, odszkodowania uzupełniającego. Wysokość odszkodowania w procesie należy uzasadnić. 

 

 

Należy jednak zaznaczyć, że odszkodowanie to należne jest za okres, w którym lokal mieszkalny zajmowany jest bez tytułu prawnego. W opisanym stanie faktycznym odszkodowanie od lokatora będzie Pani przysługiwać za okres od dnia ustalenia prawa do lokalu socjalnego. Od tego dnia zgodnie z art. 18 ust. 5 ustawy o ochronie praw lokatorów, jeżeli gmina nie dostarczyła lokalu socjalnego osobie uprawnionej do niego z mocy wyroku, właścicielowi przysługuje roszczenie odszkodowawcze do gminy, na podstawie art. 417 Kodeksu cywilnego. Powinna zatem Pani wezwać gminę do dobrowolnej zapłaty kwoty odszkodowania jakie jest Pani należne, w związku z niedostarczeniem zgodnie z wyrokiem eksmisyjnym lokalu socjalnego. Wysokość tą powinna Pani wyliczyć jako odpowiadającej wysokości czynszu, jaki mógłby Pani otrzymać z tytułu najmu lokalu.  W razie odmowy dobrowolnej zapłaty kwoty odszkodowania winna pani skierować pozew przeciwko gminie o zapłatę tego odszkodowania.

 

 

Co ważne, w przypadku skierowania wezwania do zapłaty, zobowiązana do dostarczenia lokalu socjalnego gmina dość szybko winna taki lokal zaproponować osobie eksmitowanej. W takim wypadku osoba eksmitowana będzie mogła się samodzielnie przenieść do tego lokalu, lub wyrok eksmisyjny będzie mógł być wykonany przez komornika.   

 

Jarosław Olejarz

Radca prawny

 

Podstawa prawna:

[art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego]

[art. 18 ust. 5 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego]

 

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2014-07-09
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo cywilne, Prawo administracyjne
Słowa kluczowe: odszkodowanie, eksmisja, lokal socjalny, gmina, pozew
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.