Po pierwsze winna Pani wnieść sprzęcie (jeżeli nakaz został wydany w postępowaniu upominawczym zgodnie z art. 498§1 K.p.c.) czy też wnieść zarzuty od nakazu (jeżeli nakaz wydano w postępowaniu nakazowym zgodnie z art. 485§1 K.p.c.). O trybie w jakim wydano nakaz zapłaty, a także o prawie wniesienia zarzutów lub sprzeciwu do nakazu winna Pani zostać pouczona wraz z doręczeniem nakazu (zgodnie z art. 502 § 2 K.p.c. wraz z nakazem winna Pani otrzymać odpis pozwu oraz pouczeniem o sposobie wniesienia sprzeciwu).
Zakładam, że nakaz został wydany w postępowaniu upominawczym, gdyż w trym trybie wydane są nakazy związane z roszczeniami pieniężnymi, a wystarczającym do wydania nakazu przez Sąd jest uprawdopodobnienie roszczenia oraz brak wystąpienia przeciwskazania dla jego wydania. Przeciwskazania do wydania nakazu w postępowaniu upominawczym zgodnie z art. 499 § 1 K.p.c. są następujące:
1) roszczenie jest oczywiście bezzasadne;
2) przytoczone okoliczności budzą wątpliwość;
3) zaspokojenie roszczenia zależy od świadczenia wzajemnego;
4) miejsce pobytu pozwanego nie jest znane albo gdyby doręczenie mu nakazu nie mogło nastąpić w kraju.
Natomiast dla wydania nakazu w postępowaniu nakazowym konieczne byłoby aby np. faktura, którą dołączono do pozwu została przez Panią podpisana lub w inny sposób uznała Pani dług.
Pismo zawierające sprzeciw wnosi się do sądu, który wydał nakaz zapłaty,. W piśmie tym Pani jako pozwana powinna wskazać, czy zaskarża nakaz w całości, czy w części, przedstawić zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy, oraz okoliczności faktyczne i dowody. Sąd pomija spóźnione twierdzenia i dowody, chyba że strona uprawdopodobni, że nie zgłosiła ich w sprzeciwie bez swojej winy lub że uwzględnienie spóźnionych twierdzeń i dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy albo że występują inne wyjątkowe okoliczności. Sprzeciw należy wnieść w ciągu dwóch tygodni od doręczenia nakazu. W opisanym stanie faktycznym wynika, że uznaje Pani roszczenie w kwocie 12.300 PLN, a tym samym może Pani wnieść sprzeciw i zaskarżyć nakaz w części przekraczającej tą wartość.
W uzasadnieniu winna Pani przywołać dowody na poparcie swoich twierdzeń, a w szczególności to, że umowa została zawarta bez zachowania formy pisemnej i zgodnie z umową ustalone wynagrodzenie przez Strony było wynagrodzeniem ryczałtowym w wysokości 20.000 PLN netto. Tym samym wykonawcy nie przysługiwało prawo do żądania wzrostu wynagrodzenia, a ponadto ustalony zakres prac określony w zawartej umowie nie uległ zmianie. Może Pani na poparcie swoich twierdzeń wnosić o dopuszczenie określonych dowodów (dokumentów, zeznań świadków czy przesłuchania Pani w charakterze strony). Jednym z tych dowodów może być pismo jakie przesłała Pani do przedsiębiorcy, a który go nie odebrał (pismo należy załączyć jako dowód wraz z dowodem nadania). Należy pamiętać, że to powód musi wykazać w toku postępowania dowody na poparcie swojego żądania wskazanego w pozwie, a pani może zaprzeczać twierdzeniom powoda wskazują, że dokonane ustalania miały inny charakter.
Reasumując, musi Pani wnieść sprzeciw do sądu w odpowiedniej formie i treści, w terminie dwóch tygodni od odebrania nakazu zapłaty. W sprzeciwie tym powinna Pani podnieść wszelkie zarzuty jakie ma Pani wobec powoda.
Jarosław Olejarz
Radca prawny
Podstawa prawna:
[art. 498§1 K.p.c.]
[art. 485§1 K.p.c.]
[art. 502 § 2 K.p.c.]
[art. 499 § 1 K.p.c.]
Data: | 2014-07-04 |
Autor/źródło: | Zespół serwisu SerwisPrawa.pl |
Kategoria: | Prawo cywilne, Procedura sądowa |
Słowa kluczowe: | sprzeciw, nakaz zapłaty, wyrok, uzasadnienie, uchylenie nakazu, postępowanie upominawcze, zarzuty od nakazu, umowa o roboty budowlane |