Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Obowiazki małżonków w czasie trwania sprawy rozowodowej

Kategoria: Prawo cywilne, Prawo rodzinne i opiekuńcze
Słowa kluczowe: rozwód

Dziewięć miesięcy temu wniosłem pozew o rozwód bez orzekania o winie. w ciągu tych dziewięciu miesięcy, żona nie zgadza się na rozwód, próbując udowodnić moją winę. Chciałbym wiedzieć, czy żona ma obowiązek łożenia na utrzymanie domu a jeżeli ma, to jak to mam załatwić. to jest ponoszenia opłat za: kredyt mieszkaniowym który wspólnie mamy, opłat za prąd, telefon, gaz, wodę, przedszkole syna i podatku za działkę i dom. Czy żona idąc na nocną zmianę do pracy, w czasie kiedy ja jestem w domu ma prawo bez mojej zgody zabrać dzieci do swoich rodziców na noc sama będąc w pracy.

Oczywiście każdy z małżonków ma obowiązek na łożenie na utrzymanie rodziny. Niestety trudno zmusić kogoś kto nie chce płacić za utrzymanie mieszkając w tym samym domu. Może Pan spróbować w trakcie rozprawy rozwodowej złożyć wniosek do sądu o zobowiązanie żony do ponoszenia wspólnych kosztów utrzymania lub zażądać przekazywania wynagrodzenia żony na Pańskie konto bankowe.


Obowiązek ten regulowany jest przez art. 27 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego - Oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Zadośćuczynienie temu obowiązkowi może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym. Jeżeli jeden z małżonków pozostających we wspólnym pożyciu nie spełnia ciążącego na nim obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, sąd może nakazać, ażeby wynagrodzenie za pracę albo inne należności przypadające temu małżonkowi były w całości lub w części wypłacane do rąk drugiego małżonka - art. 28 § 1 KRIO. Jeżeli żona nie pokrywa kosztów związanych z wychowaniem i utrzymaniem dzieci, może Pan złożyć wniosek do sądu o alimenty na dzieci. Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania - art. 133 § 1 KRIO. Co do władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi to przysługuje ona obojgu rodzicom. Decyzja o nocowaniu dzieci poza domem powinna zostać ustalona wspólnie. Każdy z rodziców ma takie same prawo decydować o dziecku. Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania - art. 97 § 1 KRIO. O istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie; w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy - art. 97 § 2 KRIO.

Porady prawne
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2006-07-11
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo cywilne, Prawo rodzinne i opiekuńcze
Słowa kluczowe: rozwód
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
  • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
  • Jakość obsługi
  • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
  • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
  • Kaspersky
  • elsa
  • CBIT.pl
  • Enterprise-Gamification
  • Lazarski
  • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
  • Atlassian
Zobacz także
  • Kanały RSS
  • Facebook
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.